سیم مفتول | محصولات مفتولی و کاربرد های آن

سیم مفتول و کاربردهای آن

 سیم مفتول و کاربرد های آن

سیم مفتول فولادی یا wire rod به محصولاتی گفته می شود که با استفاده از محصولات نورد گرم و کشش تولید می گردند و معمولا دارای سطح مقطع 4/0 تا 4 میلی متر می باشند

سیم مفتول فولادی یکی از پر کاربرد ترین محصولات در صنایع ساختما‌ن‌ سازی و سایر صنایع مانند صنایع‌دستی، نجاری، هنر و….می باشند. مفتول فولادی برای کارخانه های تولیدی یک محصول نهایی بوده و برای کارگاه های تولیدی سیم مفتول یک متریال خام به محسوب می شود.

سیم مفتول از فولاد کم کربن یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که به طور عمده دارای سطح مقطع 0.4 تا 4 میلیمتر که متغیر می باشد و با استفاده از فرآیند کشش و نورد گرم تولید می شود..

همانطور که گفته شد سیم مفتول فولادی یک محصول نورد شده است که برای طیف وسیعی از کارهای ساختمانی و صعتی با توجه به سایز و جنس ان مورد استفاده قرار میگیرد.

سیم مفتول
سیم مفتول

 

روش تولید سیم مفتول

سیم مفتول از نظر روش تولید به دو نوع تقسیم بندی می گردد که شامل سیم مفتول فابریک و سیم مفتول کششی می باشد.

سیم مفتول فابریک همانگونه که از نامش پیداست سیم مفتول تولید شده در کارخانه به وسیله روش نورد گرم به صورت مستقیم می باشد که به همان شکل در بازار عرضه می گردد. در واقع سیم مفتول فابریک سیم مفتولی است که از نازک‌ کردن و کشش میلگرد ساخته می شود. برای ساخت این نوع سیم مفتول، در ابتدای کار دهانه میلگرد مورد نظر تراشیده می شود تا از ورودی دستگاه کشش سیم رد شود. سپس در دستگاه، میلگرد را از مقطع خود کشیده می شود و به قطر جدید می‌ رسد.

سیم مفتول کششی، روش تولید متفاوت تری دارد. بعد از اینکه بیلت هایی از فولاد نرم تهیه شده اند، در دستگاه های نورد مخصوص مفتول کششی قرار می گیرند و به صورت تدریجی عملیات کشش سرد بر روی آن اجرا می شود. تعداد عملیات کشش سرد بسته به ضخامت نهایی مفتول مد نظر تولید کننده دارد. هرچه قطر سیم مفتول نازک تر باشد عملیات کشش سرد بیشتری نیاز است. در این روش برای تولید سیم مفتول به این دلیل که از دستگاه قالب و پرس برای تولید و نورد سیم مفتول استفاده می شود این محصول را سیم مفتول کششی می نامند.

روش تولید سیم مفتول
روش تولید سیم مفتول

 

انواع سیم مفتول های فولادی

سیم مفتول ‌ها را علاوه بر روش تولید از لحاظ جنس و کاربردشان نیز دسته بندی می شوند. این تقسیم بندی شامل موارد زیر می‌شود:

سیم مفتول های فولادی می توانند به صورت خام یا همان مفتول سیاه تولید شوند و یا می تواند در بسیاری از مواقع گالوانیزه شود. همچنین نوعی سیم مفتول فولادی که برای تولید محصولات یک پارچه تر مورد استفاده قرار می گیرد به صورت آنیل شده در بازار موجود می باشد. و همچنین نوعی از سیم مفتول ها را با استفاده از پی وی سی روکش دار می کنند.

همانطور که گفته شد از مفتول های فولادی با توجه به نوع انها در صنعت و ساختمان سازی استفاده می شود.

در این بخش به انواع مفتول های فولادی اشاره خواهیم کرد.

به طور کلی مفتول های فولادی به دو بخش سیاه و سفید تقسیم می شوند

مفتول فولادی سفید به سیم مفتول گالوانیزه شده و مفتول سیاه به سیم مفتول گالوانیزه نشده گفته می شود که در ادامه این مقاله به تعریف دو مورد از مهم ترین آنها می پردازیم..

انواع سیم مفتولی ها:

 • مفتول سیاه
 • مفتول گالوانیزه
 • مفتول استیل
 • مفتول مسوار
 • مفتول فنر
 • سیم مفتول پی وی سی
 • مفتول نجاری

 

 

سیم مفتول سیاه

سیم مفتول سیاه یا مفتول ارماتور از فولاد کم کربن تولید می شود، از همین رو قابلیت خوبی برای خم شدگی و تابیده شدن دارد.

سیم مفتول سیاه که به آن مفتول آرماتوربندی نیز می گویند، نوعی از سیم مفتول‌ های موجود در بازارمی باشد که بسیار نرم و منعطف است و دارای قابلیت های مناسبی برای خم شدگی می باشد. با توجه به این نکته که هیچ ‌گونه پوشش و عایقی بر روی مفتول سیاه وجود ندارد، این مفتول مقاومت بسیار پایینی در برابر خوردگی و پوسیدگی از خود نشان می‌دهد و در صورت قرار گرفتن در فضای باز، با هوا واکنش نشان می دهد و دچار زنگ‌ زدگی و پوسیدگی می‌شود

 

سیم مفتول سیاه
سیم مفتول سیاه

 

 

 

سیم مفتول گالولنیزه

سیم مفتول گالوانیزه همان مفتول سیاه است که گالوانیزاسیون شده است.مفتول گالولنیزه در محیط های مرطوب مکان هایی که بیشتر در معرض خوردگی قرار داردند استفاده می شود

سیم مفتول گالوانیزه یا سیم مفتول سفید، یکی از محصولات مهم در صنایع سیم مفتول به حساب می‌آید و متریال اولیه بسیاری از محصولات در این صنعت محسوب می شود. سیم مفتول گالوانیزه، همان از گالوانیزه کردن مفتول سیاه به تولید می شود و برای استفاده در محیط‌ هایی که میزان رطوبت در آنها بالا می باشد بسیار مناسب است. این نوع سیم مفتول از لحاظ روش تولید، به دو دسته مفتول گالوانیزه گرم و مفتول گالوانیزه سرد تقسیم می‌شود.

مفتول گالوانیزه به دو صورت گرم و سرد تولید می شود.

در روش گالوانیزاسیون گرم سیم مفتول در حمام مذاب روی غوطه ور می شود و در فرایند گالولنیزاسیون سرد با استفاده از روش الکترولیز سیم مفتول را آبکاری می کنند.

در این حالت کیفیت سیم مفتول گالوانیزه سرد نسبت به سیم مفتول گالوانیزه گرم پایین تر می باشد.

سیم مفتول گالوانیزه
سیم مفتول گالوانیزه

 

 

 

کاربرد های سیم مفتولی

به طور کلی مفتول ها کاربرد گسترده ای در صنعت، ساختمان سازی، نجاری و…دارند.

سیم های مفتولی با توجه به نوع و جنس کاربرد های متفاوتی دارند.

رایج ترین کاربرد های سیم مفتول:

 • تولید سیم جوش
 • تولید فنر
 • تولید فنس و گابیون
 • آرماتور بندی ساختمان
 • ایجاد حفاظ و سیم خاردار
 • زنجیر های فلزی
 • صفحه مش بندی
 • ساخت خرپا
 • استفاده در هنگام رابیتس کاری

 

این موارد که به آنها اشاره شد، تنها بخش کمی از کاربردهای سیم مفتول در صنایع مختلف را شامل می‌ شود. به غیر از این موارد گفته شده، سیم مفتول در زندگی روزمره انسان‌ها و برای ایجاد اتصالات موقت در مکان‌ها و شرایط مختلف دیگر کاربرد های زیادی دارد.

سیم مفتول و آرماتور بندی

سیم مفتول و آرماتور بندی

 

 

استاندارد های به کار رفته در تولید مفتول

سیم مفتول در گرید های مختلفی تولید می شود که رایج ترین نوع ان در بازار آهن الات مفتول کربن دار می باشد.

در ساخت سیم های مفتولی از استاندار های DIN EN ISO 161 20-2 ،ASTM و GOST 30136 استفاده می شود.

 

 

قیمت سیم مفتول فولادی

قیمت سیم مفتول وابسته به عوامل بسیاری است. قیمت سیم مفتول با توجه به نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت سیم مفتول و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت سیم مفتول می تواند به خریداران و فعالان در این عرصه کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز سیم مفتول می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

 

 

نحوه خرید سیم مفتول از خطیبی فولاد

برای خرید سیم مفتول مورد نظر خود از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه خرید سیم مفتول انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *