تفاوت ساختمان های فلزی با بتنی | اسکلت فلزی و اسکلت بتنی

تفاوت ساختمان های فلزی با بتنی

تفاوت ساختمان های فلزی با بتنی چیست؟

اطلاع از تفاوت اسکلت بتنی با اسکلت فلزی از هر نظر، چه از لحاظ هزینه و چه از لحاظ میزان مقاومت و استحکام،امنیت و ایمنی ساختمان و چه از نظر هزینه های تمام شده می‌تواند به انتخاب درست میان این دو برای سازنده منجر شود.

تصمیم گیری درباره اینکه چه نوع اسکلتی را برای ساختن سازه خود انتخاب می نمایید به عوامل مختلفی مربوط خواهد بود، امثلا منطقه جغرافیایی قرار گیری سازه شرایط آب و هوایی، خشکی و گرما ، رطوبت و بارندگی ،  روی گسل قرار گرفتن و زلزله خیز بودن عوامل فنی سازه ای از عوامل مهمی است که در ساخت یک سازه باید به آن ها توجه شود.

اسکلت بتنی و اسکلت فلزی به عنوان بهترین و مقاوم ترین مصالح برای ساخت و ساز یک سازه شناخته می شوند و محبوبیت زیادی بین سازنده ها دارند. اسکلت بتنی از بتن و فولاد و اسکلت فلزی تنها از مقاطع فولادی تشکیل شده است. در اکثر ساختمان ها، فولاد به کار رفته  در اسکلت بتنی ۳۵ درصد کمتر از فولاد به کار رفته در اسکلت فلزی است.

انتخاب نوع اسکلت سازه در ساخت ساختمان یکی از دغدغه های افراد سازنده بوده است. با اطلاع از تفاوت ساختمان های فلزی و بتنی چه از نظر هزینه ها و چه از نظر میزان استحکام اسکلت می توانند به انتخاب درست میان این دو منجر شود.

در ادامه این مقاله به معرفی تفاوت ساختمان های فلزی با بتنی می پردازیم.

 

اسکلت فلزی در سازه

در ساختملان های اسکلت فلزی، تنها از مقاطع فولادی همانند ورق و ستون جعبه‌ای ، تیرآهن و…عنوان مقاطع اصلی در ساختمان استفاده می‌­شود. متریال استفاده شده در ساخت سازه فولادی، در قیمت نهایی ساختمان تاثیر گذار است. نحوه اتصالات در اسکلت فلزی توسط پیچ و مهره پرچ یا جوشکاری می باشد.

ساختمان اسکلت فلزی
ساختمان اسکلت فلزی

 

مزایای استفاده از اسکلت فلزی در سازه

-سرعت عمل بالا در اجرای پروژه اسکلت فلزی نسبت به بتنی

-مصالح مورد نیاز اسکلت فلزی از پیش به صورت پیش ساخته تولید شده اند.

-شکل پذیری و مقاومت بالای اسکلت فولادی در برابر خرابی

-درنهایت مساحت اشغالی توسط سازه اسکلت فلزی کمتر از سازه اسکلت بتنی می باشد.

 

 

 

معیاب استفاده از اسکلت فلزی

-مقاومت پایین اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی و حرارت

-دشوار بودن جوشکاری و ایجاد اتصالات در بین اجزای سازه

-زنگ زدگی و فرسایش در گذر زمان

-بدون اتصالات و جوشکاری مناسب در زلزله نسبت به سازه های بتنی بیشتر آسیب می بینند.

 

 

اسکلت بتنی در سازه

در سازه اسکلت بتنی از میلگرد برای مسلح کردن بتن استفاده می شود. در واقع کاربرد اصلی میلگرد همین است. برای ساختن یک ساختمان بتنی در ابتدا محاسبات خاص انجام گیرد و از میلگرد جهت مسلح کردن پی و ستون سازه بتنی استفاده شود. میلگرد ها معمولا با قالب ‌های فلزی یا چوبی قالب بندی شده و بر روی آن ها عملیات بتن ریزی انجام می‌ گیرد. به طور معمول برای ساخت تونل، پل و ساختمان­‌های کوچک و برخی ساختمان های بزرگ از اسکلت بتنی استفاده می‌­شود.

ساختمان با اسکلت بتنی
ساختمان با اسکلت بتنی

 

مزایای استفاده از اسکلت بتنی در سازه

-مقاومت در برابر انواع آب و هوا

-دسترسی بهتر و ساده‌تر به مصالح  سیمان و ماسه و آب

-شکل پذیری بهتر و امکان قالب گیری بتن در شکل ها و اندازه های مختلف

-مقاومت در برابر آتش سوزی و حرارت

-هزینه پایین تر اجرا نسبت به اسکلت فولادی

 

معایب استفاده از اسکلت بتنی در سازه

-عوامل متعدد حین بتن ریزی می‌­توانند باعث ناهماهنگی خواص بتن شوند

-زمان‌ بر بودن آرماتوربندی و قالب بندی اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی

-مناسب نبودن اسکلت بتنی برای سازه های مرتفع به دلیل وزن بالای بتن

-شکنندگی، انقباض و ترک خوردگی به مرور زمان

-نا سازگاری با محیط زیست به دلیل تولید حجم بالای کربن دی اکسید در هنگام تولید

لازم به ذکر است که نمی توان از بتن به صورت تنها به عنوان یک مصالح برای ساخت سازه استفاده کرد و در ساختمان های اسکلت بتنی، باید فولاد و بتن را هم زمان با یک دیگر به کار بگیرید. فولادی که در ساخت ساختمان های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند به صورت میلگرد هستند که درون تیر ها و ستون ها و دیوار های برشی و فونداسیون و پی و… به کار گرفته می شوند.

بتن در برابر نیرو های فشاری از مقاومت بالایی را از خود نشان می دهد اما در برابر نیرو های کششی بسیار ضعیف است و مقاومتی نداشته و به سرعت ترک می خورد و شکننده است، به همین دلیل است که برای جبران این کمبود بتن از میلگرد های فولادی استفاده می کنند تا بتواند نیرو های کششی سازه را بالا برده و آسیبی به سازه وارد نشود.

 

ساختمان اسکلت بتنی مطمئن تر است یا اسکلت فلزی؟

در محاسبات سازه های اسکلت بتنی اعداد با تقریب و ساده سازی به دست می آیند اما در سازه های اسکلت فلزی به دلیل همگن بودن فولاد اعداد محاسبه شده قطعی بسیار تر از مقادیر واقعی می باشند. بتن معمولاً در با کنترل کیفی کمتر و نظارت پایین تری تهیه می‌شود، اما مقاطع فولادی در کارخانه با نظارت مستقیم و دقت بالا تهیه و تولید می‌شود، فولاد را از نظر اطمینان کمتر و صرفه‌جویی در مصرف مواد می‌دانیم به همین دلیل است که اسکلت فلزی را قابل اطمینان تر می دانیم.

همچنین در ساختمان های اسکلت فلزی صرفه جویی در مصرف موارد و مصالح بیشتر است.

 

مهم ترین تفاوت های ساختمان های اسکلت بتنی و اسکلت فلزی

همانطور که گفته شد سازه‌های بتنی بسیار سنگین‌تر و حجیم‌تر از سازه های فلزی هستند و به دلیل بزرگ بودن تیرها و ستون‌ها در سازه‌های اسکلت بتنی، ساختمان‌ ما نقاط مرده بیشتری دارد؛ به عبارتی دیگر، در مقایسه با دو ساختمان بتنی و فلزی با متراژ های یکسان، در سازه های بتنی فضای مفید و قابل استفاده در ساختمان به خصوص در بحث تامین پارکینگ کمتر می باشد.

مبحٍ دیگر این است که ساختمان های اسکلت فولادی احتیاجی به نصب سقف کاذب ندارند، اما به طور معمول برای سازه های اسکلت بتنی سقف کاذب نصب می کنیم که همین باعث کاهش ارتفاع مفید سقف می شود.

از دیگر تفاوت های ساختمان های اسکلت بتنی و اسکلت فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-قطعات فولادی نسبت به بتن از استحکام بیشتری برخوردار می باشند.

-فضای مرده در ساختمان های اسکلت بتنی بیشتر ایجاد می شود به عبارتی دیگر در سازه های بتنی فضای پرت نسبت به سازه های فلزی بیشتر می باشد.

-سازه های بتنی از وزن بیشتری برخوردارند.

-در زمان وقوع زلزله سازه ی اسکلت بتنی مقاومت کمتری در برابر سازه ی اسکلت فولادی دارد و راحت تر تخریب می شود در واقع مقاومت سازه اسکلت فولادی در برابر زلزله بیشتر از سازه بتنی می باشد.

-ماندگاری فولاد نسبت به بتن بسیار بیشتر است.

-سرعت اجرا و ساخت سازه فولادی کمتر از سازه بتنی است.

-مقاومت سازه های اسکلت بتنی در برابر حرارت نسبت به سازه های اسکلت فلزی بیشتر می باشد.

 

نکته دیگر اینکه در محل اجرای سازه ی اسکلت بتنی باید آزمایشگاه های مکانیک خاک در دسترس باشد زیرا نیاز به آزمایشگاه مکانیک خاک در اجرای سازه بتنی الزامی است.

 

 

تفاوت هزینه ساختمان اسکلت فلزی و اسکلت بتنی
هزینه ساخت سازه های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی با یک دیگر تفاوت های زیادی دارند و می توان گفت که در مقایسه هزینه اسکلت فلزی و اسکلت بتنی، قیمت ساخت سازه فولادی بیشتر از سازه بتنی می باشد به دلیل آن که مصالح فولادی از مصالح بتنی گران تر و پر هزینه تر است و هم چنین مصالح ساخت بتن قابل دسترس تر ساده تر هستند. بنابراین هزینه ساخت یکسازه فولادی از یک سازه بتنی بیشتر می شود.

 

 

 

قیمت میلگرد و سایر مقاظع فولادی

قیمت مقاطع فولادی وابسته به عوامل بسیاری است. قیمت مقاطع فولادی با توجه به نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت مقاطع فولادی می تواند به خریداران و فعالان در این عرصه کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند. برای اطلاع از قیمت روز مقاطع فولادی می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

 

 

نحوه خرید از خطیبی فولاد

برای خرید مقاطع فولادی مورد نظر خود از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه فروش محصول انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *