تیرچه چیست و چه استفاده هایی در ساختمان سازی دارد؟ | انواع تیرچه

تیرچه چیست؟

تیرچه چیست و چه استفاده هایی در ساختمان سازی دارد؟

 تیرچه یکی از پر مصرف ترین اجزای مورد استفاده در صنعت  و ساختمان سازی می باشد. تیرچه سازه ای از فولاد، بتن و یا چوب می باشد که بیشترین کاربرد آن در سقف های ساختمان می باشد. تیرچه ها در سقف های سازه به‌ صورت افقی قرار گرفته و وظیفه‌ی اصلی آن ها تحمل و انتقال بارهای به‌‌ وجود آمده در ساختمان می‌ باشد.

همانطور که می دانید سقف ها یکی از مهم ترین سازه ها در ساختمان سازی به حساب می آیند. سقف ها وظیفه ی حافظت از بنا در برابر عوامل طبیعی همچون زلزله و…   را بر عهده دارند.

همچنین انتقال بار و فشار طبقات بالایی از طریق دیوارها به پی و کف سازه منتقل کرده و از فشا وارده بر ساختمان می کاهد. به این معنی که تیرچه ها بخشی از مسیر انتقال بار در سیستم های باربر ساختمان هستند.

تیرچه در ساختمان سازی عضوی پیش ساخته است که به صورت افقی در بین دیوار ها و یا ستون های ساختمان قرار گرفته و از سقف و کف ساختمان در برابر نیرو های فشاری محافظت می کند. تیرچه به صورت موازی بر روی دیوار های باربر قرار گرفته و توسط تکیه گاه های فلزی (آویز تیرچه) به یکدیگر متصل می شوند. وظیفه اصلی تیرچه‌ها انتقال انواع بارهای وارد شده به سقف به تیرهای اصلی  را عهده دار است بار و نیروی وارد شده به سقف را به تیر‌های اصلی ساختمان انتقال می دهد. این بار ابتدا به ستون‌ها و و پس از آن به پی یا فونداسیون ساختمان منتقل می‌شود که در نهایت این فشار و نیرو به زمین می‌رسد.

تیرچه ها انواع مختلفی دارند و از متریال مختلف ساخته می شوند که هر کدام از آنها با توجه به جنس و نحوه تولید ویژگی ها و کاربرد های خاص خود را دارند.

تاریخچه تیرچه

تیرچه‌ های ساخته شده در گذشته به شکل امروزی خود نبودند و برای ساخت آن ها به طور قالب از چوب استفاده می‌شده است. اما امروزه تیرچه‌ها انواع مختلف و متفاوتی دارند و متریال مورد استفاده و اجزای تشکیل‌ دهنده‌ی آن‌ها نیز بایکدیگر متفاوت است.به عبارتی دیگر در گذشته از تیرهای چوبی در تیرچه های چوبی در ساخت و ساز و  ساختمان سازی استفاده می شد اما به دلیل بالا رفتن تقاضا و تغییر در شیوه های ساختمان سازی کارگاه های ساخت تیرچه رو به تولید تیرچه فلزی و بتنی آوردند.

انواع تیرچه

همانطور که گفته شد تیرچه ها انواع مختلف با ویژگی های مخصوص خود را دارند. لازم به ذکر است تیرچه ها با توجه نوع استفاده از آن ها انواع مختلفی دارند و از همین رو متریال و اجزای تشکیل دهنده آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد  اما به طور قالب متریال  اصلی تیرچه بتن و میلگرد است بر همین اساس می توان انواع تیرچه را در دسته بندی های زیر قرار داد:

-تیرچه بتنی

-تیرچه فلزی یا کرومیت

-تیرچه سفالی یا فندوله دار

-تیرچه صنعتی

-تیرچه نیازیت

 

تیرچه بتنی یا بلوک چیست؟

تیرچه بتنی یا تیرچه بلوک یکی از انواع تیرچه می باشد که از بتن و میلگرد تشکیل شده است. تیرچه بتنی به شکل پیش ساخته در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این تیرچه‌ها به‌ صورت پیش‌ ساخته در بازار موجود‌ هستند. تیرچه‌ بتنی با کاربردهای بسیار بالا در صنعت و ساختمان سازی از محبوبیت بسیار بالایی در بین سازندگان برخوردار‌ است و میزان استفاده از این تیرچه‌ها در صنعت و ساختمان سازی بسیار بالا بوده است.

برای ساخت تیرچه بتنی ابتدا یک میلگرد در بال بالایی، دو میلگرد در بال پایینی و چند میلگرد به صورت زیگزاگ به دو بال پایینی و بالایی جوش داده می شوند.

این نوع تیرچه یکی از پرکاربردترین تیرچه های موجود در بازار است و کاربرد بسیار گسترده ای در ساختمان سازی دارد زیرا از مقاومت و استحکام بالایی در برابر نیروی کششی وارد بر ساختمان برخوردار است.

استفاده در پوشش سقف های اسکلت آجری، بتن آرمه و فلزی و ساختمان هایی که در آنها بتن دچار کشش شده است از موارد کاربرد این نوع تیرچه در ساختمان سازی می باشد.

 

تیرچه بتنی
تیرچه بتنی

 

 

مزایای استفاده از تیرچه بتنی یا بلوک:

-نصب و اجرای این نوع تیرچه‌ها ساده می باد و در اجرای آن احتیاج به نیروی متخصص نمی باشد.

-این نوع تیرچه را می توان به آسانی حمل و نقل کرد زیرا از وزن کمی برخوردار است و احتیاجی به جرثقیل و ابزار خاصی ندارد.

-از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.

-نسبت به سایر تیرچه های موجود در بازار از هزینه پایین تری برخوردار است و مقرون به صرفه می باشد.

معایب استفاده از تیرچه بتنی:

-رطوبت و گرما از مهم ترین عوامل مخرب برای این نوع تیرچه‌ بوده و این تیرچه‌ها در شرایط وجود گرما و رطوبت دچار زنگ زدگی و فرسودگی می شوند.

-بیرون ماندن میلگرد های موجود در پاشنه این تیرچه‌ ها از بتن یکی از مهم ترین معایب این نوع تیرچه‌ ها به شمار می آیند.

 

تیرچه فلزی یا کرومیت چیست؟

تیرچه فلزی یا کرومیت یکی از انواع تیرچه است که از ورق فولادی و نبشی در ساخت آن استفاده شده است. برای ساخت این نوع تیرچه از ورق فولادی به جای بتن، دو میلگرد در بال پایینی و از نبشی به جای میلگرد استفاده شده است و این ورق ها و نبشی توسط میلگرد به صورت زیگزاگی به یکدیگر وصل شده اند.

از طرفی دیگر با توجه به نوع ساختاری که این نوع تیرچه دارد  در صنعت و ساختمان‌سازی از توجه و کاربرد ویژه‌ای برخوردار است و به شکل های مختلفی تولید می‌شود. همانطور که گفته شد تولید تیرچه‌ های فلزی یا کرومیت به‌ شکل های متفاوتی انجام می گردد و یکی از مزایای مورد توجه این نوع تیرچه عدم نیاز به شمع‌ بندی درهنگام اجرای سقف می باشد.(البته برای فاصله ی بالای 4 متر نیاز به شمع بندی دارد) تیرچه های کرومیت به‌ دلیل ساختار منحصر به فردی که دارند از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند به همین دلیل بیشتر در ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند استفاده می شود.

 

تیرچه فلزی یا کرومیت
تیرچه فلزی یا کرومیت

 

مزایای استفاده از تیرچه فلزی یا کرومیت:

-عدم نیاز به شمع‌ بندی و کاهش مصرف بتن

-آسان بودن اجرای بازشوها یا همان داکت ها

-کاهش استفاده از بتن با استفاده از این نوع تیرچه  و در نتیجه کاهش وزن ساختمان

معایب استفاده از تیرچه فلزی یا کرومیت:

همانطور که میدانید قیمت مقاطع فولادی در بیشتر مواقع تغییر می کند و افزایش می‌یابد و همین امر باعث می شود که در بسیاری مواقع استفاده از تیرچه‌های فلزی یا کرومیت نسبت به سایر تیرچه‌ها برای سازنده گران‌تر تمام شود. مراحل نصب و اجرای این نوع تیرچه‌ها هم به نیروی متخصص خود نیاز دارد که همین مورد نیز سبب افزایش هزینه‌ها را در می شود. علاوه بر این طرز تهیه و روش تولید این نوع تیرچه نسبتا آسان می باشد که به همین دلیل بسیاری از کارگاه‌ها بدون داشتن دانش و مهارت کافی این نوع تیرچه را تولید می کنند که در برخی مواقع نمی توان از کیفیت آن اطمینان حاصل داشت.

 

تیرچه سفالی یا فندوله دار چیست؟

تیرچه سفالی با تیرچه بتنی شباهت های بسیار زیادی به یکدیگر دارند و معمولا در نگاه اول  با یکدیگر یکسان بنظر می رسند. از نظر کارایی و ساختار تقریبا یکسان هستند. تیرچه های سفالی نیز مانند تیرچه های بتنی از یک میلگرد در بال بالایی و دو میلگرد در بال پایینی تشکیل شده است که توسط میلگرد های زیگزاگ به یکدیگر متصل شده اند.

تیرچه سفالی همانند تیرچه بلوک در در سقف سازه استفاده می گردد اما بر روی ستون های فرعی متصل می گردد. با این تفاوت که در ساخت تیرچه های سفالی میلگرد ها در قالب سفالی قرار گرفته اند و سپس بتن ریزی انجام می گیرد.

لازم به ذکر است تیرچه سفالی به دلیل وزن سبک و قیمت پایین از کاربرد زیادی در صنعت و ساختمان سازی برخوردار بود. اما با گذشت زمان و به وجود آمدن استاندارد های جدید ، استفاده از تیرچه سفالی به دلیل عدم اطمینان به کیفیت آن ممنوع گردید.

 

تیرچه سفالی یا فندوله دار
تیرچه سفالی یا فندوله دار

 

مهم ترین کاربرد تیرچه سفالی چیست؟

تیرچه سفالی همانند تیرچه بلوک، در سقف سازه استفاده می شود اما با این تفاوت که تیرچه سفالی در این جا فقط نقش تیرهای فرعی را ایفا می‌کند و بر روی تیر های فرعی کار گذاشته می شود.

تیرچه صنعتی چیست؟

تیرچه صنعتی دارای ساختاری کاملا متفاوت نسبت به انواع تیرچه نام برده شده در این مقاله دارد. تیرچه صنعتی از هیچ انحنایی برخوردار نیست و اجزای آن توسط لولا به یکدیگر متصل شده اند و در ساختار خرپایی آن از جوشکاری نقطه ای استفاده می شود.

همچنین در تولید این نوع تیرچه استفاده از بتن و فولاد که باعث افزایش مقاومت و استحکام این نوع تیرچه گردیده است.

از تیرچه صنعتی در سقف سازه استفاده می شود چرا که از کیفیت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از آن نسبت به انواع قبلی استحکام سازه را بیشتر تضمین می کند و باعث صرفه جویی در هزینه ها  می گردد.

 

تیرچه صنعتی
تیرچه صنعتی

 

مهم ترین کاربرد تیرچه صنعتی چیست؟

از تیرچه صنعتی به خاطر مزیت های فراوانی که دارد همچون استحکام بالا، کیفیت بالا و عدم وجود نقص برای ساخت سقف استفاده می‌گردد تا علاوه بر اطمینان از استحکام و مقاومت سازه، در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می گردد.

 

تیرچه نیازیت چیست؟

تیرچه نیازیت از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. این نوع تیرچه قادر است وزن سقف را تا قبل از محکم شدن بتن تحمل کند. همچنین این نوع تیرچه در زمان ساخت، تیرهایی با ساختار تی شکل ایجاد می کند.

یکی از ویژگی های تیرچه نیازیت حذف بتن در کف تیرچه می باشد که همین امر سبب کاهش مصرف بتن تا 40 درصد می گردد. علاوه بر این موارد ذکر شده برای استفاده از این نوع تیرچه  نیازی به شمع‌بندی و بتن ریزی در همه طبقات به شکل همزمان وجود ندارد.

مهم ترین کاربرد تیرچه نیازیت چیست؟

با توجه به ویژگی‌های گفته شده از تیرچه نیازیت می‌توان گفت تیرچه نیازیت در مکان‌هایی که دارای دهانه‌های بلند و نامنظم می‌باشند به راحتی قابل مصرف می‌باشد.

 

تیرچه نیازیت
تیرچه نیازیت

 

تیرچه پیش ساخته خرپایی شامل چه مواردی می‌شود؟

تیرچه خرپایی شامل پاشنه بتنی و خرپای فولادی است که در دو نوع با قالب ثابت (تیرچه فندوله دار یا تیرچه کفشکی) و بدون قالب تولید و اجرا می شود. خرپا در اصل یک نوع سازه پیش ساخته درست می شود. این دو عضو سازه‌ ای با هم جوش داده شده‌اند تا ماندگاری لازم برای حمل تیرچه فراهم گردد.

فولادی که برای تولید خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرد علاوه بر اینکه باید قابلیت جوش پذیری داشته باشد باید دارای ارتجاع کافی به علاوه تحمل تنش مجاز در مرحله گسیختگی و ظرفیت تغییر طول را به صورت نسبی داشته باشد. این مقدار تغییر طول نسبی در مواردی   فولاد‌های نرم A-Iبه ۲۰ درصد و برای فولاد‌های سخت و نیمه سخت به ۱۸ درصد می‌رسد.
همچنین در موارد فولاد‌های اصلاح شده این رقم به ۸ درصد هم می رسد.

اتصال اعضای خرپا در بیشتر موارد  توسط جوشکاری انجام می‌شود که برای این امر از دو روش جوش با قوس الکتریکی و جوش مقاومتی استفاده می‌شود.

 

تیرچه خرپا
تیرچه خرپا

تیرچه پیش‌ تنیده چیست؟

تیرچه‌های پیش ساخته یا پیش‌تنیده با استفاده از سیم های فولادی به نام وایر با مقاومت بالا و و بتن T شکل در کارخانه های بسیار مجهز تولید و شکل می گیرند. در ساخت این نوع تیرچه مفتول ها قبل از عملیات بتن ریزی تحت کشش معینی قرار می گیرند و پیش تنیده می شوند.

لازم به ذکر است تیرچه پیش تنیده در حال حاضر یکی از پرکاربرد ترین تیرچه ها می باشد که مزایای بی شمار آن باعث شده است که بسیاری از سازنده ها به سمت استفاده از این نوع تیرچه روی آورند. استفاده از این نوع تیرچه‌‌ها موجب افزایش سرعت یک پروژه ساخت و ساز می‌شود و این نوع تیرچه‌ها در سطح جهانی بسیار محبوب و پرکاربرد هستند.

همانطور که گفته شد برای ساخت تیرچه های پیش تنید از نوعی وایر های منحص به فرد استفاده می شود و از بتن نیز در ساخت این نوع تیرچه بهره گیری می شود. ارتفاع پاشنه این تیرچه بهتر است حداقل 4 سانتی متر باشد. به علاوه ارتفاع این نوع تیرچه ها باید بین 13 تا 17 سانتی متر باشد.

 

تیرچه پیش تنیده
تیرچه پیش تنیده

 

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله به کاربرد به کاربرد انواع تیرچه اشاره کردیم نتیجه می گیریم استفاده از تیرچه در امر ساخت و ساز بسیار مفید می باشد چرا که با استفاده از تیرچه استحکام ساختمان بالا رفته و در هزینه ها صرفه جویی می شود. علاوه بر این موارد استفاده از تیرچه نیز می تواند روند ساخت یک سازه را سرعت بخشد.

 

 

 

قیمت تیرچه

قیمت تیرچه وابسته به عوامل بسیاری است.

قیمت تیرچه با توجه به نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت تیرچه و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت تیرچه می تواند به خریداران کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز تیرچه می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید..

 

نحوه خرید تیرچه

برای خرید تیرچه از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید..

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه تیرچه را انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *