خاموت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ | معرفی انواع خاموت

خاموت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

 

خاموت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

خاموت برای افزایش مقاومت و استحکام سازه در فونداسیون ساختمان استفاده می‌شود. لازمه‌ ی داشتن یک سازه مستحکم و مقاوم، شیوه های مهندسی با استانداردهای روز دنیا می ‌باشد تا تمامی امور ساخت یک ساختمان به صورت صحیح و کامل اجرا شوند. مقاومت سازه ‌ها در مقابل زلزله، طوفان، سیل و سایر بلایای طبیعی باید در زمان ساخت آن‌ها مورد توجه واقع شود. خاموت یکی از مواردی است که در مقاوم‌ سازی و استحکام سازی ساختمان‌ها نقش قابل توجهی دارد.

خاموت یا میلگرد عرضی در پروژه‌های ساخت و ساز به صورت عرضی استفاده می شود. به میلگردهایی که در طول ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، میلگرد های طولی طولی و به میلگردهایی که در عرض ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود میلگرد های عرضی گفته می شود که در اصطلاح به آنها خاموت نیز می گویند.خاموت به علت خمیدگی که دارد، از میلگردهای بلند و صاف اطراف خود حفاظت می‌کند و همین امر باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهای بیرونی می‌شود.

 

 

انواع خاموت

خاموت ها معمولا زاویه خم 45 یا 90 درجه ای دارند. به آن دسته از خاموت ها که زاویه خمش 90 درجه دارند خاموت ساده و به آن‌ دسته از خاموت هایی که که زاویه خم 45 یا 135 درجه‌ای دارند خاموت مهندسی می گویند. همانطور که می دانید برای ساخت خاموت از میلگرد استفاده می شود در ساخت خاموت سایز میلگردها متفاوت است و همچنین سایز خاموت ها نیز متفاوت است. به طور قالب از پرکابرد‌ترین سایزهای خاموتی که بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند سایز 8 و 10 می باشد.

خاموت ها با توجه به ابعاد و مقطع ستون مورد نظر ساخته می شوند، به همین علت می توان آن ها را در شکل مختلف مربع، دایره، مستطیل، چندضلعی و دیگر اشکال ساخت. اما در حالت کلی خاموت ها به دو صورت مربع یا مستطیل و رکابی که در اصطلاح به آنها یو و ال شکل می گویند تقسیم می شوند. به همین علت می توان خاموت ها را از نظر ظاهری به دو دسته تنگ بسته و تنگ باز تقسیم کرد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

خاموت ها با توجه به نوع کاربرد، شکل ظاهری و میلگرد به کار رفته در تولید آن ها به انواع مختلفی که شامل خاموت سنتی، خاموت معمولی ، خاموت سلولار، خاموت مهندسی، خاموت مارپیچ، خاموت ربات، خاموت حلقه بسته و خاموت حلقه باز تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

انواع خاموت
انواع خاموت

خاموت سنتی

خاموت سنتی یکی از مهمترین و پرکاربردترین از انواع خاموت است و در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های خاموت سنتی یا ساده می توان به زاویه 90 درجه در گوشه ها و ظاهر مربعی شکل این محصول اشاره کرد. خاموت سنتی با استفاده از اهرم و یا به صورت دستی تولید می شود.

خاموت ساده یا سنتی
خاموت ساده یا سنتی

 

خاموت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ | معرفی انواع خاموت

خاموت معمولی

ویژگی های این نوع خاموت مانند نمونه های سنتی آن می باشد با این تفاوت که آن را می توان هم به وسیله دست و اهرم و هم به وسیله دستگاه تولید کرد همچنین اندازه و قالب میلگرد در این نوع خاموت نیز قابل تغییر می باشد.

همچنین این نوع خاموت نسبت به نوع سنتی در قالب ها و اندازه های مختلف و متنوع تری قابل تولید است. خاموت معمولی در دو نوع مختلف ساده و مهندسی تولید می شود، تفاوت این دو خاموت در زاویه انتهای شاخه آن‌ها می باشد، نوع ساده آن دارای زاویه ۹۰ درجه و نوع مهندسی آن دارای زاویه ۴۵ درجه می باشد که هر کدام با توجه به کاربرد مخصوص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

خاموت مهندسی

خاموت مهندسی همانطور که گفته شد همان خاموت معمولی است سطع مقطع مربعی دارد اما زاویه خمش میلگرد این نوع خاموت 45 یا 135 درجه است.  خمش قلاب ‌های خاموت که دارای زاویه ۱۳۵ است امکان مونتاژ میلگردهای اصلی در گوشه های ستون را فراهم می آورد.

تفاوت خاموت ساده و مهندسی
تفاوت خاموت ساده و مهندسی

 

 

خاموت سلولار

خاموت سلولاردارای شکل ظاهری شکل حلقه های بسته می باشد و در حال حاضر جدیدترین و پیشرفته ترین نوع از انواع خاموت های موجود در بازار می باشد.در ساخت خاموت سلولار از تکنولوژی جدیدی به نام pi_systems استفاده شده است که نقش آن ها استحکام بخشی بیشتر به بتن می باشد.

خاموت سلولار
خاموت سلولار

 

خاموت مارپیچ

روش تولید خاموت مارپیچ با دستگاه سی ان سی می باشد. خاموت مارپیچ، نوعی خاموت دایره ای شکل یا مارپیچ است که در حالت مارپیچی به دور تعدادی میلگرد های طولی پیچیده می شود و این کار سبب استحکام بخشی به بتن و در نتیجه استحکام بخشی به ساختمان می شود. این نوع خاموت را می توان در سایز  ها و قالب های مختلف تولید کرد.

خاموت مارپیچ
خاموت مارپیچ

خاموت ربات

خاموت ربات نیز با استفاده از دستگاه سی ان سی تولید می شود و به خاموت مارپیچ بسیار شباهت دارد. تفاوت آن ها وجود یک مقطع مربع شکل در یک گوشه ی خاموت می باشد.

 

خاموت حلقه باز(تنگ باز)

خاموت حلقه باز نوعی خاموت با سطح مقطع باز است که به آن خاموت تنگ باز نیز گفته می شود. کاربرد اصلی خاموت حلقه باز در جایی  است که نیروی پیچشی  کمتر است و با نیروی برشی مقابله می کند. این نوع خاموت خود به سه دسته خاموت چند شاخه، خاموت تک شاخه یا قلاب و دو شاخه یا رکابی تقسیم بندی می شوند.

 

 

 

خاموت حلقه بسته(تنگ بسته)

خاموت حلقه بسته نوعی از انواع خاموت با سطح مقطع بسته است که به آن خاموت تنگ بسته نیز گفته می شود. کاربرد خاموت حلقه بسته بیشتر در جاهایی است که نیروی پیچشی بیشتر است و تیر های بتنی نیروی پیچشی بسیار بالایی را تحمل می کنند.

خاموت چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ | معرفی انواع خاموت
خاموت تنگ باز و تنگ بسته

 

نقش خاموت در ساختمان

خاموت ها نقش بسیار مهمی در مقاومت ساختمان و بتن خصوصا در برابر نیروهای کششی دارند. به طور کلی بتن مقاومت پایینی در برابر نیروهای به وجود آمده از حوادثی مانند زلزله و سایر بلایای طبیعی دارد. به همین دلیل استفاده از خاموت در ساختمان باعث استحکام بخشیدن بیشتر به سازه در برابر نیروهای پیچشی و برشی  می گردد.

روش استفاده از خاموت ها به صورت عمودی و در برخی موارد نیز به شکل مورب می باشد، تا از شکستن زودرس بتن در اثر نیروی برشی و خمشی وارد شده بر سازه جلوگیری کنند. بنابراین خاموت ها باعث می شوند مقاومت و استحکام مقطع بتنی در مقابل باز شدن ترک‌ های مورب بالا رود و از ترک وشکست در اعضای بتنی جلوگیری گردد.

 

نحوه به کار گیری و ضوابط استفاده از خاموت

بر اساس بخشی از مقررات ملی ساختمان که مربوط به اجرای ساختمان های بتن آرمه است استفاده از خاموت شرایط و مقرراتی دارد که در این بخش به ان ها می پردازیم.

-بر اساس آیین نامه باید هر گوشه خاموت یک میلگرد طولی وجود داشته باشد.

-فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی نباید کمتر از 24 برابر خاموت باشد.

-بیشترین فاصله آن ها 300 میلی متر و اندازه آن ها 8 برابر قطر کوچک ترین میلگرد باشد.

-طول ناحیه بحرانی در خاموت از یک ششم ارتفاع آزاد ستون بیشتر باشد.

-فاصله خاموت از نقطه فشاری باید از 36 برابر قطر میلگرد خاموت و 12 برابر قطر کوچک ترین میلگرد طولی کمتر باشد.

-خاموت ها به طور معمول در فاصله حدود 20 سانتی متر از یکدیگر قرار داده  می شوند.

 

خاموت زن چیست؟

از جمله مهم ترین دستگاه هایی که در ساخت و ساز و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد  دستگاه خاموت زن یا خم کن میلگرد می باشد. از دستگاه خاموت زن برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می شود. از مزیت های دستگاه خاموت زن می توان به دقت و سرعت بالا، همچنین قیمت مناسب این دستگاه اشاره کرد.

همانطور که گفته شد خاموت زن یا خم کن میلگرد دستگاهی است که برای خم کردن میلگردها در ساختمان سازی استفاده می‌شود که شامل میله،سیم،نوارو قطعات خم‌کننده می‌ شود. این دستگاه ابتدا میلگرد را به شکل رول در‌می‌آورد و سپس برش می‌زند یا خم می‌کند. تجهیزاتی که در این دستگاه استفاده می‌شود شامل: ترمز جعبه و پانک، پرس ترمز و… می باشد.

دستگاه خاموت زن
دستگاه خاموت زن

نتیجه گیری

همانطور که می دانید بتن ریزی برای ساخت ستون های اصلی سازه یک امر بسیار مهم و رایج در ساختمان سازی می باشد.

با اضافه کردن خاموت به ستون های بتنی  می توان آنها را قوی تر ساخت و این استحکام به بتن در برابر شکستن کمک می کند. بنابراین خاموت ها به دور میلگرد های عمودی قرار گرفته و موجب تقویت ستون ها و استحکام بخشی به بتن می گردند.

در نتیجه ما در این مقاله به نکات قابل توجهی در زمینه استفاده از خاموت اشاره کردیم. از جمله مهم ترین کاربرد های خاموت می توانید موارد زیر را مطالعه کنید.

-افزایش مقاومت فشاری ستون

-بهبود عملکرد میلگرد در داخل ستون

-جلوگیری از لرزش میلگرد در هنگام بتن ریزی

-بالا بردن انعطاف پذیری ستون

-جلوگیری از خمش میلگرد در بتن

 

قیمت خاموت

قیمت خاموت وابسته به عوامل بسیاری است.

قیمت خاموت با توجه به سایز، نوع میلگرد به کار رفته ، نوع خاموت ،نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت  خاموت و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت خاموت می تواند به خریداران کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند..

برای اطلاع از قیمت روز خاموت می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید..

 

نحوه خرید خاموت

برای خرید خاموت از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید..

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه خاموت را انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *