صفحه ستون و علت استفاده از آن در ساختمان سازی | صفحه ستون چیست؟

صفحه ستون_بیس پلیت

 

صفحه ستون چیست؟

صفحه ستون یکی از مهم ترین متریال مورد استفاده در ساختمان های دارای اسکلت بتنی می باشد. صفحه ستون بهترین گزینه برای تحمل وزن وارده بر ستون های ساختمان می باشد. صفحه ستون علاوه بر اینکه وزن بار ساختمان را تحمل می کند فشار و تنش وارده بر ساختمان را به خوبی پخش کرده و کاهش می دهد.

صفحه ستون یا بیس پلیت base plate ورق های آهنی هستند که وظیفه آنها وصل کردن ستون به پی سازه می باشد. صفحه ستون ورق فولادی مسطحی است که بین ستون و بتن در فونداسیون قرار داده می شود و به این ترتیب باعث می‌شود که اتصال میان ستون‌ها بهتر و محکم تر و همچنین ایمن تر شود.

همچنین صفحه ستون استحکام سازه را به شکل قابل توجهی افزایش داده و فشار وارده از طرف ستون به بتن را کاهش داده و ظرفیت باربری اتصال بین این دو را افزایش می ‌دهد. صفحه ستون ها به طور معمول در ابعاد 30 در 30 سانتی‌متر و ضخامت های 8 تا 20 میلی متر در بازار موجود می باشند.

اندازه صفحه ستون باید از سطح مقطع ستون بیشتر باشد تا به اینن شکل فشار وارده به آسانی به سطحی بزرگتر منتقل شود که در نتیجه فشار کمتری به بتن و فونداسیون ساختمان وارد خواهد شد هر چه سطح مقطع بیس پلیت بزرگتر باشد فشار وارده بر ستون کاهش پیدا می کند.

استفاده نکردن از صفحه ستون در سازه باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود ازجمله: ستون داخل بتن فرو می رود که این روند در نتیجه باعث کاهش استقامت سازه می‌شود.

صفحه ستون
صفحه ستون

بولت چیست؟

بولت‌ها ابزاری هستند که صفحه ستون را به فوندانسیون یا پی سازه متصل می کنند و نقش مهمی در ایجاد استحکام و مقاومت ساختمان دارند. صفحه ستون به دلیل نقش مهمی که در ساختمان سازی دارد کیفیت متریال به کار رفته در تولید آن ، ضخامت مناسب ، تعداد و نحوه ی نصب آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر این موارد رعایت نشود و صفحه ستون مناسب به درستی انتخاب نشود می‌تواند موجب ایجاد خطرات جدی در سازه شود.

نیاز است که بولت‌ها قبل از اتصال گریس‌کاری شوند  تا زمانی که بتن ریزی انجام می گیرد آلوده نشوند و مشکلاتی مانند هواگیری ایجاد نکنند.

با توجه به نوع ساختمان و فشار وارده بر صفحه ستون بین 2 تا 6 بولت یا بیشتر استفاده می‌گردد. شیوه ی نصب صفحه ستون به فوندانسیون بدین شکل است که تعداد بولت‌ها حتما باید عدد زوج باشد؛ تا به شکل برابر در هر دو طرف صفحه نصب گردند. برای مقاوم و  محکم شدن بولت ها و متصل شدن آنها به پی ساختمان انتهای آنها خم می‌شود که به آن بولت عصایی گفته می شود. انواع دیگری از بولت شامل بولت دوسر رزوه ، بولت انکر، بولت تمام رزوه و بولت بیرونی می شوند  که به صورت قالب بیشتر از بولت عصایی استفاده می‌شود.

بولت صفحه ستون
بولت صفحه ستون

 

پلیت چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد؟

پلیت مانند یک سطح صاف و مقطع یک‌ دست بر روی ستون عمل می‌کند. پلیت فولادیروظیفه برقراری تعادل و ایجاد گستره‌ای از نیروهای خمشی ، کششی ، برشی و همین‌طور لنگری را ساختمان با اسکلت بتنی عهده دار است. همچنین پلیت یک وظیفه مهم دیگر نیز دارد و آن وظیفه تحمل وزن سقف است که سبب افزایش استحکام و مقاومت سازه در صورت بروز زلزله و یا رانش زمین و دیگر بلایای طبیعی در شرایط حاد می‌شود.

به همین علت است که امروزه در پروژه‌های ساخت و ساز از بهترین نوع صفحه ستون و پلیت استفاده می‌گردد.

از دیگر کاربرد های پلیت نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

-کاهش فشار قابل توجه به پی و فوندانسیون

-امکان متصل شدن ورق های عمودی و افقی برای افزایش مقاومت و استحکام آن ها

-بروز مقاومت مناسب در برابر نیرو های کششی به علت وجود بولت ها

-ایجاد امکان متصل شدن ستون های فولادی به بتن

-نصب ساده و آسان صفحه ستون

پلیت صفحه ستون
پلیت صفحه ستون

 

 

ستون چیست؟

ستون سازه ای است که به شکل عمودی قرار در مکان های مشخصی از ساختمان قرار می گیرد و وظیفه آن انتقال بار سازه های بالایی به سازه های پایینی است. در واقع ستون ها وظیفه تحمل فشاره وارده بر سقف هارا دارند. جهت متصل کردن ستون های فولادی به فوندانسیون  یا پی ساختمان ضروری است که از صفحه ستون ها استفاده شود.

صفحه ستون
صفحه ستون

 

 

 

اتصالات مورد نیاز در صفحه ستون

صفحه ستون فولادی به طول 7 تا 10 اینچ

انکربولت‌ها یا پیچ‌های لنگری که در فیکسچرهای بتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

مهره و واشرهای فولادی مقاوم که جهت متصل شدن ستون، صفحه ستون و پایه‌ی بتنی به یکدیگر استفاده می گردند.

پایه‌ی بتنی پیش‌ساخته

 

 

روش‌های کاربردی در اجرای صفحه ستون

به طور کلی دو روش برای طراحی و اجرای صفحه ستون مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم

نصب انکربولت بعد از نصب پایه بتنی در زمان طراحی

بهره گیری از این روش برای طرح‌هایی که با اتصالات فیکس و نازک مناسب هستند ولی به علل زیر میزان استحکام صفحه ستون را کم می کنند:

-لنگر بسیار به صفحه ستون نزدیک باشد و عمق در نظر گرفته شده برای آن پایین باشد.

-نزدیک بون به صفحه ستون باعث کاهش تغییر شکل یا خم شدن شود ولی در عین حال امکان جدا شدن قسمت هایی که تحت نیروی خمشی هستند بالا رود.

 

نصب اتصالات صفحه ستون پیش از ریخته‌گری بتن

استفاده از این روش که بهترین روش موجود در ساختمان سازی است، به علت زیر مقاومت پلیت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد:

-لنگر ها دارای عمق مناسبی هستند و خوبی در بتن فیکس می شوند.

 

 

شابلون صفحه ستون چیست؟

شابلون صفحه ستون صفحه‌ای فولادی به ضخامت ۶ یا ۸ میلی‌متر است که محل دقیق قرارگیری بولت‌ها بر روی آن مشخص گردیده است. سوراخ‌هایی که بر روی شابلون وجود دارند با سوراخ های صفحه اصلی فیکس شده و تا زمان بتن‌ریزی بر جای مشخص خود باقی می‌مانند.

بعد از تمام شدن مرحله ی بتن ریزی شابلون از سرجای  خود برداشته شده و قسمت‌هایی که در زیر آن قرار داشتند به صورت دقیق بررسی می شوند تا اگر این قسمت‌ها نیاز به ترمیم و اصلاح داشته باشند زیر ستون‌ها گروت ریخته وبدین صورت شکل آن‌ها را اصلاح  و ترمیم می‌کنند.

 

شابلون صفحه ستون
شابلون صفحه ستون

 

گروت چیست؟

گروت ماده‌ای متشکل از ماسه، سیمان، آب و مواد دیگر می باشد که با تغییر شرایط آب و هوایی و جوی دچار تغییر و انبساط و انقباض نمی گردد. گروت‌ ریزی مناسب و اصولی نیازمند عمل مداوم و پیوسته است و استفاده کردن از پمپ در گروت ‌ریزی‌هایی که حجم بالایی دارند ضروری است.

 

نکات و نحوه اتصال ستون به صفحه ستون

بعد از مرحله ی برداشتن شابلون و صاف و مسطح کردن زیرکار نوبت به رگلاژ کردن صفحات اصلی می‌رسد. انجام صحیح این کار نیازمند دانستن چند نکته است که در ادامه به توضیح در مورد آن ها می پردازیم:

-صفحه‌ ستون‌ها باید تراز باشند

– بولت‌ها به‌گونه‌ای نصب گردند که پس از سفت کردن مهرها حداقل به میزان سه دنده از آن بیرون باشد.

-آکس صفحه ستون ها در یک ردیف قرار گرفته شوند

-قطر تقریبی بولت‌ها باید چیزی در حدود ۲۰ میلی‌متر در نظر گرفته شود

-در پروژه‌های کوچک می توان با استفاده از شیلنگ تراز و در پروژه‌های بزرگ باید با استفاده از دوربین نیوو کدهای ارتفاعی صفحات را کنترل کرده و از یکسان بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود

-طول بولت‌ها در تعیین مقاومت، پیوستگی و مهار لازم در بتن نقش مهم و قابل توجهی دارد

-صفحه ستون ها به وسیله میلگردهای انتظار در محل خود نگه داشته می‌شود به همین منظور برای اتصال این ورق به پی ساختمان از حداقل ۴ بولت استفاده می گردد

صفحه ستون
صفحه ستون

 

نحوه تقویت صفحه ستون بتنی

در سازه‌ها و پروژه‌های بزرگ نمی شود به راحتی بعد از نصب پایه صفحه ستون را به پی ساختمان متصل کرد. بنابراین بعد از نصب پایه‌ها با لنگرگذاری اتصال ثابت مورد نیاز است برای پشتیبانی تجهیزات، پایه و صفحه نگهدارنده فراهم شود. بارهای اعمال  فشار وارد شده روی صفحه ستون بسیار پایین تر از بارهای ستون بوده و لنگرهای مورد استفاده در این اتصالات به‌ شکل کلی تنش مستقیم و بارهای برشی را تحمل می‌کنند.

در مجموع برای افزایش استحکام و مقاومت ،  بتن ریزی بعد از نصب انکربولت یا پیچ‌های لنگری انجام می‌ گیردد.

 

علت تقویت صفحه ستون

اگر ستون حامل بار و نیروی وارد شده بر روی یک صفحه ستون با ضخامت پایین قرار گیرد  در صورتی که از هیچ ورق تقویتی در اطراف آن استفاده نشده است  بار و نیروی وارد شده ستون به سمت قسمت پایینی ورق می‌رود.

ضخامت سطحی که وظیفه‌ی حمل بار و نیروی وارده را در قسمت پایینی عهده دار است از سطح ورق کمتر است؛ در نتیجه تنش‌های فشاری که بر پی ساختمان وارد می‌شود افزایش می‌یابد.

افزایش این تنش‌ها و فشار های وارده در کنار سختی بالای ستون باعث می‌شود که ورق تغییر شکل دهد و اطراف آن بالا بیاید. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان پی برد که که تقویت پلیت امری ضروری و بسیار مهم است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. یکی از روش‌هایی که برای تقویت صفحه ستون مورد استفاده قرار می گیرد، افزایش ضخامت ورق است به صورتی که عمق کافی و لازم برای پخش بار از قسمت زیرین ستون تا روی پی سازه وجود داشته باشد.

با این روش تنش و نیروی وارده در سطح زیرین ورق به حد قابل تحملی می رسد.

 

 

هواگیری صفحه ستون و بولت چیست؟

هواگیری صفحه ستون و یا همان ریگلاژ پایانی بعد از بتن ریزی انجام می شود. به این صورت که ابتدا پیچ های بولت ها را شل می کنیم پس از آن آکس ها را چک کرده و پس از ریگلاژ کردن صفحه مهره ها را محکم می کنیم تا صفحه آماده برای قرار گیری ستون ها شود.

 

 

 

چگونگی هواگیری صفحه ستون

برای اطمینان از اینکه قسمت زیرین صفحات به شکل کامل پرشده باشد و هوا قبل از گروت ‌ریزی از آن خارج شده باشد  دو کابل از هر دو طرف از زیر صفحات عبور می دهیم و پس از ریختن گروت با تکان‌ دادن کابل‌ها حباب‌های هوا را که در زیر صفحات به وجود آمده اند خارج می کنیم.

 

 

 

قیمت صفحه ستون

قیمت صفحه ستون وابسته به عوامل بسیاری است.

قیمت صفحه ستون با توجه به سایز، نوع ورق به کار رفته ،نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت صفحه ستون و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت صفحه ستون می تواند به خریداران کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز صفحه ستون می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید..

 

نحوه خرید صفحه ستون

برای خرید صفحه ستون از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید..

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه صفحه ستون را انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *