قوطی ستونی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ | ویژگی های قوطی ستونی

قوطی ستونی

 

قوطی ستونی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

قوطی ستونی در واقع به نوعی پروفیل گفته می ‌شود که از ورق سیاه در ابعاد ۴۰۰ × ۴۰۰ میلی‌متر تولید می گردند. قوطی ستونی به صورت عمده در ساخت سوله، کارگاه ها، ستون های ساختمان و انباره ها به کار گرفته می شوند. وزن قوطی‌ های ستونی، با توجه به ورق‌سیاه به‌ مورد استفاده در آن‌ها، متغیر می‌باشد. و به صورت کلی در شاخه‌های ۱۲متری تولید و بسته‌ بندی می ‌شوند..

قوطی ستونی بیشتر در قالب مقاطع مربع و مستطیلی تولید می شود و تولید آنها برای ساخت ساختمان ‌های تجاری و عمومی به از اوایل دهه‌ی ۵۰ میلادی آغاز شد.

قوطی‌ ستونی به دلایلی زیادی مانند وزن کم، ضریب کشش پایین، محیط مورد استفاده کمتر، سطح  مقطع مربعی شکل ، صرفه اقتصادی ، مشخصات فنی قابل توجه و مواردی که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم مورد توجه بسیاری از فعالان در زمینه صنعت و ساخت و ساز قرار گرفت.

قوطی ستونی
قوطی ستونی

انواع مختلف قوطی ستونی

قوطی‌ ستونی عموما شامل دو نوع ساختمانی و صنعتی می باشد که هر کدام در ساختمان‌سازی و صنعت مورد بهره برداری قرار می گیرند. این دو نوع قوطی ستونی تفاوت هایی در ضخامت و نوع کاربرد با یکدیگر دارند. در ادامه مقاله، به معرفی هر یک از آنها می پردازیم.

 

-قوطی ستونی ساختمانی

قوطی ستونی ساختمانی یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی به محسوب می گردد. قوطی ستونی ساختمانی در واقع نوعی پروفیل است که از ورق سیاه تولید می شود و در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. قوطی ستونی ساختمانی معمولا دارای ابعاد 100 تا 140 میلیمتر می باشند که این عدد متغیر است و ضخامت ورق این محصول از 2 تا 6 میلیمتر متغیر می باشد.

یکی از مهم ترین تفاوت‌های قوطی ستونی ساختمانی و قوطی ستونی صنعتی وزن آن‌ها می باشد. به این معنا که ، هر شاخه‌ قوطی ستونی ساختمانی در مقایسه با قوطی ستونی صنعتی از وزن کمتری برخوردار است. علاوه بر این، از قوطی ستونی ساختمانی بیشتر برای ساختن اسکلت های فلزی بزرگ، ستون های ساختمان ‌و غیره به استفاده می شود.

قوطی ستونی ساختمانی
قوطی ستونی ساختمانی

-قوطی ستونی صنعتی

قوطی ستونی صنعتی از جمله مقاطع توخالی فولادی پرکاربرد در صنعت محسوب می شود. وجه تشابه قوطی ستونی صنعتی با قوطی ستونی ساختمانی، استفاده از آن‌ها در ساختمان ‌سازی می باشد. به عبارت دیگر، قوطی ستونی صنعتی نیز مانند قوطی ستونی ساختمانی، در ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از قوطی ستونی صنعتی می توان در ساخت سوله، انبارها ، کارگاه‌ ها، و غیره استفاده کرد.

قوطی ستونی صنعتی در طولی معادل 12 متر و ضخامت 6 میلی متر و بیشتر از آن تولید می شود.

همانطور که می دانید قوطی ستونی صنعتی از ورق سیاه تولید می گردد بنابراین قیمت ورق سیاه تاثیر مستقیم بر روی قیمت قوطی ستونی دارد.

قوطی ستونی صنعتی
قوطی ستونی صنعتی

 

ویژگی های قوطی ستونی

از ویژگی‌ های منحصر به ‌فرد قوطی ستونی می‌ توان به مقاومت و استحکام بالا، قابلیت جوش‌پذیری خوب، قابلیت شکل پذیری عالی و کیفیت سطحی خوب آن‌ها اشاره کرد. این ویژگی‌ها سبب شده است تا قوطی‌ ستونی، کاربردهای مختلفی در ساختمان ‌سازی و صنایع مختلف داشته باشد. در صنعت ساختمان‌ سازی از انواع مختلفی از قوطی ستونی استفاده می‌ شود که از آن جمله می‌ توان به پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد و پروفیل مرکب اشاره کرد.

پروفیل نورد گرم، شکلی مانند قوطی دارد که از شمش فولادی ساخته می‌شود و با نام قوطی پروفیلی شناخته می‌شود. نورد سرد، شکلی ناودانی دارد. پروفیل مرکب نیز از اتصال چندین پروفیل سرد تولید می‌شود.

قوطی ستونی که در نورد گرم تولید شده است، نسبت به قوطی‌ ستونی جوشی که در نورد سرد تولید شده است مزایایی دارد. از مهم ترین این مزایا می‌ توان به کیفیت بسیار بالای سطح خارجی آن‌ها اشاره نمود. در اصل، کیفیت بالای سطح خارجی قوطی ستونی در تولید و طراحی محصولات مختلف، مهم است و بسیار مورد توجه واقع می شود.

به طورکلی قوطی ستونی در ساخت سازه‌ های فلزیِ در معرض دید، مانند ساختمان‌ های ، پایانه‌ های فرودگاهی، ایستگاه‌ های راه آهن، مراکز خرید و غیره، استفاده می شوند.  در ادامه به کاربرد قوطی ستونی اشاره می کنیم:

 

کاربرد های قوطی ستونی

-صنعت

قوطی ستونی به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فردی که دارد از جمله ویژگی ساختاری آن‌، برای استفاده در صنایع بسیار مناسب است. قوطی ستونی در صنعت، برای تولید انواع تجهیزات و ماشین‌آلاتی مانند جرثقیل‌ها و ماشین آلات کشاورزی به کار گرفته می‌شوند.

 

 

-ساختمان سازی و مهندسی عمران

قوطی ستونی در تولید انواع پایه‌ها در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها، تولید انواع پایه‌های بندرها و اسکله‌ سازی بسیار مناسب می باشد. همچنین قوطی ستونی برای ساخت انواع تجهیزات و ماشین‌آلات ماسه شویی، باراندازها، درب و پنجره‌ ها بسیار مناسب می باشد.

 

 

-لوازم خانگی

یکی از مهم ترینکاربرد های قوطی های ستونی در ساختمان‌ سازی و تولید مایحتاج زندگی انسان‌ها می باشد؛ مانند انواع تخت‌خواب‌های فلزی ، انواع مبلمان‌ فلزی، سرویس‌ غذا خوری فلزی، انواع قفسه‌های فلزی و انواع جالباسی‌ ها برای مغازه ها و… کاربرد دارد.

 

 

 

 

-تابلو ها و علاِم جاده ای

از قوطی ستونی برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی کوچک و بزرگ به صورت عمده استفاده می شود. همچنین از قوطی ستونی می‌ توان برای تولید تابلوهای راهنمایی و رانندگی داخل شهر و بیرون شهری و میان‌ جاده‌ها و همچنین پل هوایی نیز استفاده کرد.

 

 

-لوازم پزشکی

قوطی‌ ستونی در زمینه پزشکی نیز کاربرد های خاص خود را دارد. از قوطی ستونی  می‌توان برای درست ‌کردن انواع تخت بیمارستانی، لوازم و تجهیزات حمل و نقل بیمار و وسایل آزمایشگاهی بهره گیری کرد.

 

 

-صنایع خودرو سازی و حمل و نقل

قوطی ستونی در صنایع خودروسازی و حمل‌ و نقل برای تولید اتاق انواع خودروهای سنگین و سبک مانند اتوبوس ها انواع تریلرها، یدک‌کش‌ها، ا چرخ‌دستی‌های برقی و باربندها به استفاده می شود.

 

 

-لوازم تفریحی و ورزشی

از قوطی ستونی نیز در حوزه‌ی ورزش و تفریح می ‌توان استفاده نمود. از قوطی ستونی در ساخت لوازم ورزشی از جمله وسایل ورزشی مستقر در پارک‌ها، لوازم ورزشی باشگاه‌ها، انواع صندلی‌ها و نیمکت های پارکی، شهر بازی‌ها، ساخت آلاچیق و سایبان‌ها در سواحل، مجتمع‌های تفریحی و تالارها و … نیز استفاده کرد.

 

 

 

 

 

قیمت قوطی ستونی

قیمت قوطی ستونی وابسته به عوامل بسیاری است.نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازارهای جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت قوطی ستونی را تحت تاثیر قرار دهد.مهم ترین فاکتور تاثیر گذار بر روی قیمت قوطی ستونی ، وزن آن می باشد.

برای تمام قوطی های ستونی سایت خطیبی فولاد قیمت دقیق با توجه به وضعیت بازار، ارز، و…. بررسی شده و در سایت خطیبی فولاد درج می شود.برای اطلاع از قیمت روز قوطی ستونی مورد نظر خود می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

 

نحوه خرید مقاطع فولادی

برای خرید قوطی ستونی از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و هرگونه پرسش و پاسخ از کارشناسان ما سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه قوطی ستونی انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *