لچکی آهنی چیست؟ | کاربرد لچکی

انواع لچکی

لچکی چیست؟

لچکی آهنی یا ورق پشت بند یک عضو سازه‌ ای می باشد که در شکل های مختلف و به صورت معمول مستطیل، مربع یا مثلثی است که در جهت تقویت و تثبیت اتصالات در اسکلت سازه های فولادی به کار گرفته می‌ شود.

لچکی معمولا در صنعت ساختمان سازی، به‌ منظور اتصال اجزای ساختمان فلزی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی ازعوامل مقاومت و استحکام سازه کیفیت و نحوه ی اجرای اتصالات می باشد. اتصالات با کیفیت پایین و ضعیف سبب بروز ضررهای مالی و جانی زیادی در شرایط نا مساعد مانند زلزله می شوند. به همین منظور از لچکی برای ایجاد اتصالات مناسب بین اجزای یک سازه و اتصال تیرهای اصلی و فرعی به ستون  استفاده می شود.

از لچکی برای تقویت اتصالات استفاده می شود. لچکی در مواقعی استفاده می شود که نبشی در محل اتصال خود به پل یا ستون در اسکلت فلزی به تقویت بیشتری نیاز دارد و به تنهایی توان تحمل بار های وارده را ندارد. اندازه بال های لچکی با بال های نبشی یکسان می باشد و ضخامتی در حدود 10 تا12  میلیمتر دارد. به این شکل که بال‌های لچکی را هم اندازه با بال های نبشی می‌سازند و میان دو بال نبشی جوش یا پیچ و پرچ کاری می‌ کنند تا از خم شدن نبشی در محل اتصالات جلوگیری شود.

استفاده از لچکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که کیفیت بالا و مناسب اتصالات از نکات بسیار مهم در استحکام و مقاومت ساختمان می باشد. به همین علت استفاده از لچکی نیز به ‌عنوان ابزاری کاربردی برای ایجاد اتصال، برای دستیابی به استقامت نهایی سازه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لچکی چیست
لچکی چیست

 

انواع مختلف لچکی

لچکی ها انواع مختلفی دارند و با توجه به جنس ورق و نوع پیکر بندی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم:

انواع لچکی بر اساس پیکر بندی

برای تقسیم بندی انواع لچکی آهن، یکی دیگر از ملاک های مهمی که مورد توجه قرار می‌گیرد کاربرد های این محصول است که می توان آن ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

-نوع فشرده: در این شکل از پیکربندی لچکی میان ۲ قطعه متصل شونده و با زاویه‌ای نزدیک به زاویه راست قرار می‌گیرد.

-نوع غیر فشرده: در این روش یعنی پیکربندی غیرفشرده، لچکی که در بین ۲ قطعه متصل کننده قرار می‌گیرد، اما با ایجاد زاویه ‌ای بازتر از حالت قائم باعث متصل شدن قطعات مورد نظر می‌شود تا استقامت سازه را بالاتر ببرد. در واقع این نوع لچکی بسیار شبیه به لچکی فشرده می باشد با تفاوت اینکه در این نوع لچکی قطعه متصل کننده دورتر از زاویه قائم اتصال قرار گرفته است.

-نوع کسترده: لچکی گسترده، با توجه به تغییر نقطه ثقل و طراحی هندسی پیچیده تر از دو نوع قبلی، چندین قطعه متصل شونده را می‌توان به‌صورت هم ‌زمان و یکجا به یکدیگر متصل کند.

انواع لچکی بر اساس پیکر بندی
انواع لچکی بر اساس پیکر بندی

 

 

لچکی بر اساس جنس ورق

برای تولید و ساخت لچکی آهنی ورق هایی که به‌ کار گرفته می شود از جنس های مختلفی برخودارند که نوع کاربرد این محصولات را در بخش‌ های مختلف یک ساختمان تعیین می کنند. جنس ورق های مورد استفاده برای تولید لچکی به شرح زیر می باشد:

-لچکی با جنس ورق سیاه: برای ساخت لچکی آهنی، بیشتر از ورق‌های سیاه فولادی استفاده می گردد که ساخت این نوع لچکی ها از نظر اقتصادی نیز به‌ صرفه می باشد. این نوع لچکی ها، بیشتر برای اتصالا قطعات سنگین، مانند تیرآهن های هاش یا در ساخت سقف سوله یا جرثقیل های سقفی به کار گرفته می شود.

-لچکی با جنس ورق روغنی: یکی دیگر از لچکی های مورد استفاده در ساخت و ساز لچکی با ورقی می باشد که به روش نورد سرد تولید شده است.

-لچکی با جنس ورق گالوانیزه: لچکی تولید شده از ورق‌ گالوانیزه، به‌ دلیل این که پوششی از جنس روی داراست در مقابل رطوبت و زنگ زدگی استقامت خوبی از خود نشان می‌دهد، اما در حالت کلی مقاومت کمتری نسب به لچکی با ورق سیاه دارد و ظریف تر می باشد.

-لچکی با جنس ورق آلمینیوم: لچکی با ورق آلومینیومی ظاهر زیبایی و ظریفی داشته اما مقاومت بسیار پایینی نسبت به انواع قبلی دارد، به همین علت در قسمت هایی از سازه مورد استفاده واقع می شود که در معرض دید است و نیاز به ظرافت بیشتری دارد.

انواع لچکی
انواع لچکی

 

 

کاربرد لچکی چیست؟

لچکی آهنی، به‌ عنوان یکی از مقاطع ساختمانی جانبی در نظر گرفته می‌شود اما در سازه‌ها کاربرد وسیع و گسترده‌ای دارد و در جهت اتصال تیرها، تقویت خرپاهای سقفی، آب‌بندها و اعضای خرپا مورد استفاده واقع می شود. از دیگر کاربردهای لچکی آهنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-در اجزای مختلف پل‌ها برای تقویت بیشتر اتصالات از لچکی آهنی استفاده می شود.

-در سازه‌هایی که معمولا وزن زیادی را تحمل می‌کنند برای بالابردن مقاومت سازه نیز از لچکی استفاده می شود.

-لچکی در پای ستون ها برای تقویت سازه در محل اتصال تیرهای اصلی و فرعی به ستون کاربرد دارد.

این نکات لازم به ذکر است که جنس، شکل، ضخامت و مدل لچکی نیز به نوع اسکلت، پیچیدگی اتصالات و میزان بارهای وارده بسته است. در واقع هر چه بار وارده بر سازه بیشتر باشد، ضخامت و اندازه لچکی نیز بیشتر خواهد بود. پس در خرپاها و موارد معمولی برای ساخت لچکی از ورق‌های فولادی معمولی مانند ورق سیاه و در ساختمان های بزرگ مانند پل‌های عظیم‌الجثه ، برج ها و سوله های بزرگ برای ساخت لچکی از ورق‌های ضخیم و آلیاژ فولادی به شکل مستطیلی استفاده می شود.

نحوه اتصال لچکی
نحوه اتصال لچکی

 

 

نحوه اتصال لچکی
نحوه اتصال لچکی

 

 

اهمیت استفاده از لچکی در سازه

این نکته بسیار قابل توجه می باشد که خرابی در اتصالات یک سازه می‌تواند خسارت‌های غیر قابل جبرانی به ساختمان و اجزای اسکلت فلزی وارد نماید. نبشی که از آن برای اتصال تیر به ستون استفاده در سازه استفاده می شود در بیشتر مواقع نیاز به تقویت داشته و به تنهایی قادر به تحمل بار تیر را نخواهد بود. در چنین مواقعی عمر سازه به نحوه اتصال و استفاده از لچکی بستگی خواهد داشت.

 

 

نحوه اتصال لچکی
نحوه اتصال لچکی

 

 

روش تولید لچکی

همانطور که گفته شد لچکی با توجه به نوع و جنس سازه تولید می‌شود. مثلا برای تقویت اتصالات خرپاهای چوبی، برای ساخت لچکی لچکی با همین جنس و از چوب استفاده می شود. امروزه اما با رواج اسکلت های فلزی بیشتر لچکی‌ ها از ورق فولادی به خصوص ورق سیاه به روش‌های مختلف مانند نورد کاری تولید می گردند. برای  ساخت لچکی  ورق‌های فولادی را به وسیله ابزارهای برش گرم آهن مانند برش لیزر و هوابرش و ابزارهای برش سرد مانند گیوتین یا با استفاده از دستگاه سی ان سی برش می زنند تا به شکل‌ لچکی تبدیل شود.

 

 

روش های مقاوم سازی لچکی

در بیشتر مواقع با گذشت زمان، رطوبت باعث ایجاد زنگ ‌زدگی و پوسیدگی در لچکی و اتصالات می شود که اینموضوع یکی از خاصیت های آهن است. که در صورت سلب توجه، استقامت اتصالات را به خطر خواهد افتاد.

در ابتدا پوسیدگی در قسمت سطحی آغاز شده و با نفوذ به پیچ‌ها یا پرچ‌ های ایجاد شده برای اتصال، باعث به وجود آمدن  ضعف در مقاومت و استقامت سازه خواهد شد. اما برای جلوگیری از این فرآیند می توان اقدامات زیر را به کار برد:

-به‌ صورت دوره‌ هر ۶ ماه یک بار این اتصالات بررسی شود.

-از یک سیستم تهویه مناسب در محیط مورد نظر استفاده شود.

-در اتصالات خرپا پوشش داخلی سقف‌ها حتماً عایق کاری شود.

-همچنین به‌ کار بردن پوشش‌های مناسب، مانند اپوکسی بر روی لچکی از جمله راهکار ‌های مناسب برای جلوگیری از بروز خوردگی به‌ حساب می آید.

لچکی آهنی
لچکی آهنی

قیمت لچکی

قیمت لچکی وابسته به عوامل بسیاری است. قیمت لچکی با توجه به نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت لچکیو  سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت لچکی می تواند به خریداران و فعالان در این عرصه کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز لچکی می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

 

 

نحوه خرید لچکی از خطیبی فولاد

برای خرید لچکی مورد نظر خود از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه خرید لچکی انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *