میلگرد مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان چه مقدار است؟ | محاسبه قیمت میلگرد

مقدار میلگرد مصرفی برای ساخت یک سازه چه مقدار است؟

 

میلگرد مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان چه مقدار است؟

میلگرد مصرفی در هر سازه یکی از مهم ترین مسائلی است که هر سازنده پیش از شروع ساخت و ساز باید به آن توجه کند. پیش از شروع یک پروژه ساخت و ساز نیاز است مقدار مصالح و متریال  ساختمانی مورد نیاز و هزینه های آن تخمین زده شود. مهم ترین این متریال ها میلگرد می باشد چرا که هر مقدار تخمین دقیق تر باشد هزینه ها مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به محاسبه تقریبی میزان مصالحی که برای ساخت پروژه های ساخت و سازی استفاده می شود به اصطلاح متره گفته می شود. متره به طور معمول با دو روش متره باز و متره بسته انجام می گیرد و تحلیل‌ها و نتایج بدست آمده از متره در مجموعه ای از جدول‌های خاص ارائه می‌شود که به آن جداول صورت وضعیت می گویند. به شخصی که عمل متره را نیز انجام می‌دهد مترور گفته می‌شود

در این مقاله قصد داریم مقدار میزان میلگرد مورد نیاز را به صورت تقریبی برای ساخت یک پروژه (ساختمان حدود 2 الی 3 طبقه)  توضیح دهیم تا بر اساس آن بتوان میزان هزینه ها را برآورد کرد. در حالت کلی برآورد مقدار مصالح مصرفی در ساخت یک سازه، مقدار هزینه ساخت ساختمان و مدت زمانی که طول میکشد تا یک ساختمان ساخته شود از جمله مواردی است که رعایت واطلاع از آن کمک بسیار زیادی به سازنده ساختمان خواهد کرد.

مقدار مصرفی میلگرد در ساختمان به صورت تقریبی در ازای هر متر مربع در حدود 60 تا 67 کیلوگرم میلگرد می باشد.اما این مقدار در فندانسیون یا پی ریزی ، سقف ها و ستون ها متفاوت بوده و لازم است به صورت دقیق تر محاسبه گردد.

 

1-محاسبه میزان میلگرد مصرفی برای فوندانسیون یا پی ریزی

همانطور که می دانید فونداسیون و پی ساختمان وظیفه انتقال بار و نیروی وارده و وزن سازه را به زمین و خاک دارد و ترکیبی از بتن و میلگرد می‌باشد.میلگرد به صورت طولی و عرضی در پی ریزی ساختمان استفاده می شود.

میلگرد‌های طولی فونداسیون به میلگرد‌هایی گفته می شود که در طول محور سازه اجرا می‌شوند و معمولا در هر دو ردیف بالا و پایین کار گذاشته می‌شوند. برای مطلع شدن از وزن میلگرد باید طول میلگرد را بدانید و برای اندازه گیری طول میلگرد باید طول محور پی، کاور و خم قسمت ابتدایی و انتهایی میلگرد را در نظر داشته باشید. کاور هم فاصله ایست که میلگرد از قسمت خارجی بتن برای جلوگیری از زنگ زدگی دارد. برای قرارگیری بهتر میلگرد در بتن و سازه نیز انتها یا سر‌ میلگرد‌های طولی و عرضی را خم‌ کاری می‌کنند و همچنین  برای محاسبه میزان  خم مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ملاک کار قرار داده می‌شود.

در نهایت محاسبه وزن میلگرد از طریق فرمول زیر امکان پذیر است:

(طول کاور*2)-(طول خم*2)+طول محور=وزن میلگرد مورد نیاز

اکنون برای محاسبه وزن میلگرد های تقویتی در فوندانسیون باید طول میلگرد تقویتی که در پلان مشخص می باشد در تعداد و وزن واحد طول ضرب شود.

لازم به ذکر است که عمق فوندانسیون بسته به تعداد طبقات می باشد و برای محاسبه آن باید تعداد طبقات در 10 ضرب شود و عدد به دست آمده نیز با 20 جمع گرددد.

مقدار میلگرد مصرفی برای فوندانسیون یا پی
مقدار میلگرد مصرفی برای فوندانسیون یا پی

 

2-محاسبه میزان میلگرد مصرفی برای ستون ها

برای محاسبه میزان میلگرد مورد استفاده برای ستون ها توجه به نوع اسکلت ساختمان ضروری است. برای ساختمان هایی که دارای اسکلت بتنی می باشند میزانن 12 تا 18 کیلوگرم میلگرد برای هر ستون لازم می باشد.

این نکته نیز لازم به ذکر است که اگر سقف به شکل دال و دو طرفه باشد میزان میلگرد مورد استفاده در ستون به 60 تا 85 کیلوگرم تغییر می کند.

مقدار میلگرد مصرفی برای ستون
مقدار میلگرد مصرفی برای ستون

 

3-محاسبه میزان میلگرد مصرفی برای سقف

مقدار میلگرد مورد نیاز برای سقف، با توجه به انواع مختلف سقف متفاوت می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

-سقف تیرچه بلوک در ازای هر متر مربع به حدود 5 تا 7 کیلوگرم میلگرد نیاز دارد.

-سقف کامپوزیتی به ازای هر متر مربع به حدود 8 تا 12 کیلوگرم میلگرد نیاز دارد.

-سقف دال بتنی تو پر به ازای هر متر مربع به ازای هر متر مربع به حدود 10 تا 16 کیلوگرم میلگرد نیاز دارد.

 

مقدار میلگرد مورد نیاز برای سقف
مقدار میلگرد مورد نیاز برای سقف

 

 

 

محاسبه میزان میلگرد مصرفی برای یک ساختمان سه طبقه

اکنون می‌خواهیم تعداد و مقدار میلگرد مصرفی ساختمان سه طبقه را در فوندانسیون محاسبه کرده و بدست آوریم. در ااین صورت ابتدا باید عمق فونداسیون را محاسبه کنیم. یعنی تعداد طبقات را در عدد 10 ضرب می کنیم و حاصل  را با 20عدد  جمع می‌بندیم. برای درک بهتر این فرمول به مثال زیر توجه فرمایید:

(تعداد طبقات*10)+20=عمق فوندانسیون به سانتی متر

به عنوان دیگر:

(3*10)+20=50

در حالت کلی بهتر است که عمق فوندانسیون از 50 سانتی متر کمتر نباشد.

حال اگر بخواهیم که عرض نوارها را محاسبه کنیم باید از این فرمول زیر بهره گیری کنیم:

(تعداد طبقات*20)+20=حداقل عرض نوار ها به سانتی متر

به عنوانی دیگر:

(3*20)+20=80

اکنون از طریق دو فرمول زیر موضوع را بیشتر توضیح می‌دهیم. این دو فرمول مربوط به مقدار بیشینه می باشد:

فرمول اول:As1min=0.0025bd

فرمول دوم:As2min= (0.0018*b*h)/2

1- bعرض پی است که ما آن را 150 cm در نظر گرفته‌ایم و معادل 1500 میلی‌متر می باشد

2- hضخامت پی می باشد که ما در اینجا آن را 100 cm در نظر می گیریم

3-dرا به عنوان عمق موثر با 94 cm که برابر می شود با 940 mm می‌شود در نظر می گیریم

 

اگر اعداد ذگر شده بالا را در فرمول‌های گفته شده جای گذاری کنیم این اعداد و ارقام حاصل می شود:

 

As1= (0.0025*1500*940)/2=3525mm2

As2min= (0.0018*1500*1000)/2=1350mm2

 

وقتی اعداد بالارا به دست آوردیم از مقایسه آنها متوجه می‌شویم که باید عددی که بیشتر است را انتخاب کنیم و آن را ملاک قرار دهیم. به عنوان مثال اگر سایز میلگرد طولی را 20 در نظر بگیریم فاصله و تعداد میلگرد ها به صورت زیر می‌شود:

در هر متر مربع حدود 11 میلگرد سایز 20 نیاز است.

همچنین حداقل فاصله آرماتور ها 10 سانتی متر و حداکثر آن 35 سانتی متر است.

 

مقدار میلگرد مصرفی برای ساخت یک ساختمان
مقدار میلگرد مصرفی برای ساخت یک ساختمان

 

نتیجه گیری

پس از آنکه به بررسی میلگرد مورد نیاز برای هر یک از بخش های ساختمان به صورت جداگانه پرداختیم اکنون می توانیم به طور تقریبی مقدار میلگرد مصرفی برای هر ساختمان که دارای اسکلت بتنی و فلزی می باشد را تخمین بزنیم.

-به طور تقریبی در هر ساختمان که دارای اسکلت بتنی می باشد میزان 40 تا 55 کیلوگرم میلگرد در هر متر مربع استفاده می شود. لازم به ذکر است که با استفاده از قاب خمشی و دیوار برشی این میزان به حدود 35 تا 45 کیلوگرم کاهش می یابد.

-همچنین برای هر ساختمان که دارای اسکلت فلزی می باشد در هر متر مربع حدود 45 تا 65 کیلوگرم میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختمان های دارای اسکلت فولادی هم اگر قاب خمشی استفاده شده باشد این میزان به 65 تا 95 کیلوگرم نیز خواهد رسید.

 

 

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد وابسته به عوامل بسیاری است.

قیمت میلگرد با توجه به سایز،نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت میلگرد می تواند به خریداران کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز میلگرد می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

نحوه خرید میلگرد

برای خرید میلگرد از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه میلگرد را انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *