ویژگی ها نبشی فولادی و کاربردهای آن

نبشی‌ فولادی جز دسته‌ای از مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد گرم و هم به روش نورد سرد تولید می‌شوند. نبشی به جز امور ساختمانی و صنعتی در تولید لوازم روزمره زندگی کاربرد دارد. در این مطلب به بررسی ویژگی های فنی نبشی فولادی می بپردازیم و به طور کلی در مورد نبشی و کاربردهای آن اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کمی بیشتر در مورد نبشی فولادی و کاربردهای آن بدانیم.

از نبشی‌ها در ساخت انواع چهار چوب‌ها، پایه‌ها، پایه‌های ستونی برای ایجاد فنس‌ها، ساخت پلکان، ساخت دکل‌ها وخرپاها و انواع سازه های پایچ و مهره‌ای مرتفع، ساخت دوپوش‌ها، و سقف های سبک و شیروانی و از همه مهم تر برای پشت بندی و مهار نیروی جانبی بین ستون ها در سازه های فلزی استفاده می‌شود.

لذا نبشی های فلزی مورد مصرف در بخش سازه‌ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. با این حال نبشی‌های فلزی درمقایسه با اشکال سنگین مانند بخش لبه دار مثل تیرآهن مورد توجه نیستند. ولیکن برای اتصال بین تیر و ستون از نبشی به عنوان پشت بند یا سفت کننده «استیفنر» استفاده می‌شود. این کاربری می‌تواند از نوع پیچی و یا جوشی باشد که در شکل زیر انواع کاربرد نوع پیچی با شکل نمایش داده شده است.

 

از جمله دیگر کاربردهای مهم نبشی در سازه فولادی استفاده آن درایجاد پشت بند در فاصله میان ستون‌ها برای مهار نیروی جانبی وارده به ستون‌ها در حین زلزله و اعمال بار مازاد بر سازه است که با کمک نبشی می‌توان به این هم دست یافت.

با استفاده از صفحات برشی و اتصال جوشی یا پیچی آن‌ها به بالا و پایین ستون‌ها و سپس به کارگیری نبشی‌ها به طور ضربدری بین دو ستون می‌توان نیرو های جانبی را مهار کرد، همانند شکل زیر که با استفاده از پشت بند مقاومت جانبی سازه افزایش یافته است که این کاربری می تواند به طور تکی یا نبشی‌های دوبل درنظر گرفته شود.

 

کاربرد دیگری که به طور رایج برای استفاده از انواع سایزهای نبشی می‌توان نام برد، استفاده آن در ساخت خرپاها است؛ چرا که با اتصال دو نبشی در ارتفاع معینی از یکدیگر توسط تکه های نبشی به عنوان جان یا شبکه خرپا در فاصله دو شاخه از نبشی می‌توان تیری شبیه به تیرآهن ایجاد کرد که در صورت افزایش ارتفاع جان می‌تواند همان مقدار نیروی وارده بر تیر های I شکل را تحمل کند و برای اعمال بار های سقف‌های سوله‌ها، انبارها و شیروانی‌ها کاربرد فراوان دارند.

انواع نبشی فولادی بسته به روش ساخت و تولید

در مورد روش های ساخت نبشی فولادی دو نوع روش پرسی و فابریک به کار می رود. که هر کدام مراحل تولید و مصرف کاملا متفاوتی را طی می کنند. روش های ساخت این دو نوع نبشی به شرح زیر می باشد.

ساخت نبشی فابریک

ماده اصلی مورد استفاده برای بافت گوشه ها شمش های فولادی است که در کوره های مخصوص حرارت داده می شود تا کاملا انعطاف پذیر شود. سپس شمش گرم شده از طریق آسیاب نورد عبور داده می شود تا پروفیل های فولادی V یا L شکل تولید شود. مهمترین مزیت حفاظ های گوشه پارچه دقت و کیفیت بالای روش های تولید آنهاست که باعث کارایی بیشتر در تولید این نبشی ها می شود. البته این مشکل باعث گرانی نسبتاً پارچه نیز می شود.

ساخت نبشی پرسی

ماده اصلی مورد استفاده در تولید گیره های نبشی ورق استیل مشکی درجه ST37 با ضخامت کمتر از 6 میلی متر می باشد. در مرحله اول ورق استیل مشکی به اندازه برش داده شده و پس از عبور از دستگاه رول فرمینگ مشخص، شکل نهایی پروفیل زاویه ای را به خود می گیرد. در واقع در روش پرسی گوشه ها با خم شدن ورق با سرعت بسیار بالا ایجاد می شوند. با این حال، در مقایسه با گوشه های پارچه، کیفیت محصولات زاویه دار به طور کلی پایین تر است و تولید پروفیل های با بال های نامنظم را تا حدودی دشوارتر می کند.

تقسیم بندی نبشی فولادی از نظر ظاهر

انواع نبشی بر اساس اندازه و ابعاد بال ها است. که در ادامه توضیح داده شده است.

نبشی بال مساوی

این نبشی همان طور که از نامش پیداست دارای بال هایی هم اندازه و کاملا عمودی است. در واقع از نظر شکل ظاهری به گوشه های L شکل و گوشه های V شکل تقسیم می شوند. این زاویه با حرف انگلیسی L نشان داده می شود به عنوان مثال علامت L200 نشان می دهد که زاویه بال برابر با اندازه بال 200 میلی متری است.

نبشی بال نامساوی

دو بال عمودی با زاویه بال نابرابر یکسان نیستند و اغلب در شرایطی که استفاده از زوایای بال مساوی محدود است استفاده می شود. این بخش شبیه یک گوشه L شکل است که یک بال آن بزرگتر از دیگری است. راه نشان دادن این زوایا با استفاده از حرف L و اندازه بال کنار آن است. به عنوان مثال، یک زاویه بال نابرابر با اندازه های 200 و 300 به صورت L200x300 نمایش داده می شود.

در سایت فولاد خطیبی محتوا و مطالب متنوع در حیطه سازه، آهن آلات و تچهیزات ساخت و ساز در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. مطالعه مقاله قبلی در رابطه با کاربرد صفحه ستون در ساختمان می تواند برایتان مفید باشد.

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *