ورق های فولادی

ورق های فولادی

ورق های فولادی

ورق های فولادی سطح صاف و مسطحی است که بیشتر از جنس آهن و فولاد می باشد ، ورق های فولادی محصول نورد مسطح یا اسلب هستند.ورق های فولادی یکی از پر کاربردترین مقاطعی هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در صنایع مختلف به کار می روند. در واقع از ورق های فولادی برای تولید وسایل و تجهیزات ثانویه استفاده می شود.

ورق های فولادی به دو شکل رول و شیت یا پلیت در بازار وجود دارند. در اصل این ضخامت ورق فولادی است که تعیین می کند بسته بندی به صورت شیت یا رول انجام گیرد.

دسته بندی ورق های فولادی

در این بخش به تقسیم بندی ورق های فولادی بر اساس عملیات صورت گرفته در فرایند تولید این مقاطع فولادی میپردازیم.انواع ورق های فولادی بر اساس نوع عملیات به 4 دسته کلی شامل ورق روغنی یا سرد ، ورق سیاه یا گرم ، ورق گالوانیزه(ورق قلع اندود،ورق رنگی،ورق آلیاژی) و ورق ضد زنگ تقسیم می شوند.هر کدام از این دسته بندی ها دارای دسته های دیگری است.

 

 

انواع ورق فولادی

 

ورق سیاه

انواع مختلفی ورق فولادی در بازار موجود است. در این میان ورق سیاه یکی از پرکاربرد ترین انواع ورق ها به شمار می آید.ورق سیاه با استفاده از روش نورد گرم تولید می شود.در روش تولید ورق سیاه شمش فولادی را تا دمایی قبل از ذوب حرارت می دهند تا حالت خمیری پیدا کند؛سپس وارد مرحله نورد شده و به وسیله غلتک پهن و مسطح می گردد.در مرحله بعد دوباره وارد کوره شده تا به حرارت مناسب برسد.

در گام بعدی غلتک از روی آن رد می شود و این مرحله بارها تکرار شده تا جایی که فاصله غلتک به اندازه ضخامت مورد نظر ورق برسد.

ورق سیاه
ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه به دلیل مواد اولیه و مرغوب و همچنین تولید به روش نورد گرم در صنایع بسیاری کاربرد دارد.از ورق های سیاه در بدنه خودرو ، کشتی سازی ، انواع تانکر ، تولید لوله و پروفیل استفاده می شود.می توانید سایز و وزن ورق سیاه را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزنی ورق سیاه

ورق روغنی

ورق روغنی دارای سطح صیغلی و صاف بوده و به علت براق بودن سطح این نوع ورق در بازار به آن ورق روغنی گفته می شود.فرایند تولید ورق روغنی نورد سرد است و به همین دلیل است که این محصول از سطح صاف و براق برخوردار است.فرایند تولید این محصول بدین شکل است که کلاف اسید شویی و روغن کاری شده به صورت رفت و برگشت در دستگاه نورد سرد قرار می گیرد.در جریان این فرایند ورق ها به صورت سرد و در دمای محیط از بین غلتک ها رد می شوند و تا زمانی که به ضخامت مورد نظر برسند ادامه پیدا می کند.سپس ورق روغنی کلاف پیچ می شود . کلاف پیچ کردن ورق روغنی به منظور کاهش کشش ناشی از پیچش و لبه بری کویل ها انجام می شود.

ورق روغنی
ورق روغنی

 

 

کاربرد ورق روغنی

از ورق های روغنی در صنایع گسترده ای استفاده می شود . از جمله این مصارف می توان به ساخت مبلمان اداری ، قطعات خودرو ، پانل ، لوازم خانگی لوله و .. اشاره کرد.می توانید سایز و وزن ورق روغنی را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزن ورق روغنی

ورق گالوانیزه

گالوانزاسیون ورق یکی از اقتصادی ترین روش ها برای ضد زنگ کردن ورق فولادی می باشد.برای تولید ورق گالوانیزه ضد زنگ از ورق روغنی استفاده می شود.برای گالوانیزه کرده ورق روغنی ، ورق را در حمام روی مذاب غوطه ور کرده و به اندازه ضخامت مورد نظر فلز روی ، بر روی سطح ورق قرار می گیرد.ورق گالوانیزه در محیط های مرطوب و اسیدی دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شود.

ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه

 

 

کاربرد ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه برای ساخت انواع مخازن از جمله مخازن آبی، تجهیزات آشپزخانه، ماشین لباسشویی، کانال کولر و… استفاده می شود.

می توانید سایز و وزن ورق گالوانیزه را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزنی ورق گالوانیزه

ورق اسید شویی

یکی دیگر از انواع ورق های فولادی ورق اسید شویی است.پس از آنکه ورق در فرایند نورد گرم تولید می شود به دلیل حرارت بالا به صورت مداو با آب خنک می شود به همین دلیل روی سطح آن اکسید آهن تشکیل می گردد.به همین دلیل ورق وارد خط اسید شویی شده و از مخزن اسید کلریدریک عبور می کند تا پوسته های اکسید شده روی ورق حذف گردد.

ورق اسید شویی
ورق اسید شویی

 

 

کاربرد ورق اسید شویی

از ورق های اسید شویی برای تولید لوله های نفت و گاز ، کشتی سازی ، خودرو سازی(رینگ و شاسی خودرو) استفاده می شود.

می توانید سایز و وزن ورق اسید شویی را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول سایز و وزن ورق اسید شویی

ورق رنگی

یکی دیگر از انواع ورق فولادی ، ورق رنگی می باشد.ورق رنگی ورق گالوانیزه ای است که با یک پوشش رنگی الکترواستاتیک پوشانده شده است.ورق های رنگی با تنوع 15 رنگ تولید می شوند و در بازار موجود هستند.فرایند تولید ورق رنگی بدین گونه است که کلاف گالوانیزه پس از آماده سازی وارد مرحله رنگ آمیزی می شود.رنگ آمیزی ورق های فولادی از نوع الکترواستاتیک است بدین صورت که رنگ بر پایه پلیمر، به صورت پودری روی سطح ورق پاشیده می شود و وارد کوره پخت می شود.پس از آن رنگ نهایی توسط غتلک بر روی سطح ورق کشیده می شود و دوباره وارد مرحله پخت رنگ می گردد.

ورق رنگی
ورق رنگی

 

کاربرد ورق رنگی

ورق رنگی کاربرد های مختلفی در صنعت و ساختمان سازی دارد.از جمله کاربرد های این نوع ورق می توان به ساخت آلاچیق ، انواع سقف، شیروانی ، لوازم خانگی ، در خودرو سازی مانند ساخت اتاقک خودرو، نمای داخلی و خارجی ساختمان و… اشاره کرد.می توانید سایز و وزن ورق رنگی را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزنی ورق رنگی

ورق آجدار

ورق آجدار نوعی ورق فولادی است که روی سطح آن برجستگی هایی با اشکال و فاصله های یکسان وجود دارد.ورق های فولادی به دلیل سطح صاف و و صیغلی که دارند هر وسیله ای که بر روی آن ها قرار گیرد و به راحتی سر می خورد و امکان حرکت کردن روی آنها وجود ندارد.به همین منظور برای رفع این مشکل ورق های آجدار تولید می شوند.روش تولید ورق های آجدار بدین صورت است که ابتدا ورق روغنی یا ورق سیاه وارد دستگاه آج زنی می شوند و با عبور از میان غلتک هایی که  دارای شکل این آج ها می باشند ، برآمدگی های مورد نظر روی این ورق ها ایجاد می شود.

ورق آجدار
ورق آجدار

 

کاربرد ورق آجدار

از ورق های آجدار بر روی کف عرشه کشتی ها، کف پل های عابر پیاده ، کف اتاق باربری کامیون ها و وانت ها، پله های اضطراری و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

می توانید سایز و وزن ورق آجدار را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول سایز و وزن ورق آجدار

ورق آلیاژی

یکی دیگر از انواع ورق فولادی ورق آلیاژی است.عبارت آلیاژ به معنی ترکیب کردن است، به این معنی که وقتی که چند فلز یا عنصر با یکدیگر ترکیب گردند یک محصول آلیاژی تولید می شود.در واقع محصولات و ورق های آلیاژی نیز بدین شکل هستند. عناصر اولیه ورق های فولادی انواع مختلفی هستند و در اشکال مختلف رول فرم و شیت فرم به بازار عرضه می شوند.روش های تولید ورق آلیاژی به دو شکل نورد گرم و نورد سرد می باشد.

ورق آلیاژی
ورق آلیاژی

 

کاربرد های ورق آلیاژی

این محصول به دلیل مواد مختلف به کار رفته در تولید آن کاربرد های متفاوت و مختلفی نیز دارد. برخی از کاربرد های ورق آلیاژی شامل ساخت کشتی و وسایل دریایی، صنایع پتروشیمی ، مخازن حمل و نگهداری سوخت و صنایع هواپیما سازی می باشد.

 

 

 

ورق آلمینیوم

ورق آلمینیوم یکی از انواع ورق5 های فولادی است.ورق آلمینیوم یکی از پر مصرف ترین و پرکاربرد ترین ورق های فولادی است.از ویژگی های ورق آلمینیوم که این محصول را به یکی از کاربردی ترین ورق های فولادی تبدیل کرده است.وزن پایین و مقاومت بالای این محصول می باشد.ورق های فولادی به دو شکل رول پیچ شده و شیت در بازار موجودند همچنین انواع مختلفی دارند.به طور کلی ورق های آلمینیومی در دو سری 5000 و 6000 در بازار موجود هستند و هر کدام کاربرد های به خصوص خود را دارند.ورق آلمینیومی سری 5000 دارای مقاومت بیشتری می باشد و ورق آلمینیومی سری 6000 با نام سیلیکون و منیزیوم شناخته می شود.

روش تولید ورق های آلمینیومی به شکل نورد گرم می باشد.به این صورت که ابتدا شمش آلمینیوم در دمای بالا حرارت می بیند تا حالت خمیری شکل پیدا کند و سپس از میان غلطک ها عبور داده می شود تا به ضخامت دلخواه برسد.

ورق آلمینیوم
ورق آلمینیوم

 

کاربرد ورق آلمینیوم

از ورق آلمینیوم در صنایع مختلفی از جمله حمل و نقل ، دارو سازی، لوازم خانگی ، صنایع نظامی و… بخش کوچکی از کاربرد های ورق آلمینیوم  هستند.می توانید سایز و وزن ورق آلمینیوم را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزنی ورق آلمینیوم

ورق قلع اندود

ورق قلع اندود به عنوان یکی از انواع ورق های فولادی است که از نظر ظاهرس شباهت زیادی به ورق گالوانیزه دارد.با این تفاوت که ورق گالوانیزه با روی پوشیده شده است و ورق قلع اندود با قلع پوشیده شده است.ورق قلع اندود دارای سطح صاف و یکنواخت و دارای ویژگی های چکش خواری، جوش پذیری و همچنین مقاومت در برابر فرسایش و اکسید آهن می باشد.

ورق قلع اندود
ورق قلع اندود

 

کاربرد های ورق قلع

از ورق قلع کاری شده در موارد زیادی استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به ساخت قوطی های کنسرو ، انواع قابلمه و ماهیتابه و سایر لوازم آشپزخانه، ساخت قطعات اتومبیل و ساخت برد های الکترونیک اشاره کرد.

 

 

ورق استیل

ورق استیل نوعی دیگر از انواع ورق های فولادی است که کاربرد های گسترده ای در صنعت دارد.به دلیل آلیاژ های به کار رفته در تولید ورق استیل این نوع ورق را متفاوت تر از ورق های فولادی دیگر کرده است و همچنین خاصیت هایی مثل ضد زنگ بودن ، قابل بازیافت ، چکش خواری و سختی و استحکام بالا به این نوع ورق اضافه کرده است.یکی از عناصر تشکیل دهنده ورق استیل کروم است.کروم وقتی با اکسیژن هوا ترکیب می شود  لایه ای از اکسید کروم را بر روی ورق شکل می دهد که باعث جلوگیری از بروز زنگ زدگی (که از مهم ترین ویژگی های ورق استیل است)  بر روی این ورق می شود.

ورق استیل
ورق استیل

 

کاربرد های ورق استیل

از ورق استیل برای ساخت وسایل مربوط به آشپزخانه مانند قاشق ، چاقو و… ، لوازم خانگی ، ساخت بدنه برخی وسایل نقلیه و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

نکته قابل توجه در رابطه با ورق های استیل این است که این نوع ورق در کشور ما تولید نمی شوند و در کشور هایی مانند چین و تایوان تولید می شوند.

می توانید سایز و وزن ورق استیل را در جدول زیر مطالعه کنید.

جدول وزنی ورق استیل

ورق استنلس استیل

ورق استنلس استیل یکی دیگر از انواع ورق های فولادی است.

ورق استنلس استیل دارای پایه آهن و تنها دو درصد کربن و آلیاژ های مختلف می باشد.

در ورق استنلس استیل به هر مقدار که میزان کربن در آلیاژ های آن بیشتر شود به همان اندازه نیز سختی ورق افزایش پیدا می کند.

از مهمترین ویژگی های ورق استنلس استیل می توان به ضد اسید بودن، نسوز بودن، مقاوم در برابر خوردگی، عمر طولانی و همچنین روکش دار بودن آن اشاره کرد.

ورق استنلس استیل انواع مختلفی دارد که سری 300 و 400 آن از مهمترین و پر کاربرد ترین آنهاست.

کاربرد ورق استنلس استیل

از ورق استنلس استیل در صنایع مختلفی مانند صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی ، ساخت لوازم خانگی از جمله لوازم آشپز خانه ، ساخت قطعات خودرو کشتی و هواپیما  و… اشاره کرد.

ورق پانچ

ورق پانچ یکی دیگر از انواع ورق ، از ورق های فولادی است. ورق پانچ درای حفره هایی منظم روی سطح خارجی خود می باشد.

روش تولید ورق های پانچ بدین شکل است که ورق های فلزی معمولی توسط دستگاه سی ان سی و یا به صورت دستی پانچ می شوند و در اشکال مختلف حفره گذاری می شوند.

از ویژگی های ورق پانچ می توان به استحکام بیشتر و کنترل انواع ارتعاش در مکان های به کار رفته اشاره کرد.

کاربرد ورق پانچ

ورق های پانچ کاربرد های متنوعی دارند که در این بخش به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

ساخت انواع پارتیشن و سقف کاذب، ساخت نیمکت ها و لوازم پارک، ساخت برخی ماشین آلات صنعتی و… از جمله برخی از کاربرد های ورق پانچ می باشند.

 

کارخانه های تولید کننده ورق فولادی در ایران

امروزه در کشور کارخانه های بیشماری برای تولید مقاطع فولادی وجود دارد که تعداد زیادی از آنها با استفاده از موارد اولیه مرغوب محصولات با کیفیتی تولید می کنند.

در این میان به تعدادی از برترین کارخانه های کشور که ورق فولادی تولید می کنند اشاره می کنیم:

-فولاد مبارکه اصفهان

-فولاد اکسین اهواز

– فولاد خوزستان

-مجتمع فولاد گیلان

نحوه خرید ورق از خطیبی فولاد

برای خرید ورق فولادی از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد محصول مورد نظر خود را از صفحه ورق های فولادی انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *