پر کاربرد ترین تیرآهن ها | تیرآهن 14، 16 و 18

پر کاربرد ترین تیرآهن ها

پر کاربرد ترین تیرآهن ها کدامند؟

پر کاربرد ترین تیرآهن ها در ایران تیرآهن های معمولی یا تیرآهن های آی پی ای و آی ان پی می باشد. این نوع تیرآهن ها از جمله تیرآهن آی پی ای از پر کاربرد ترین تیرآهن های موجود در بازار می باشند و تمامی کارخانه های تولید کننده تیرآهن آن را در سبد محصولات خود موجود دارند.

پس از آن تیرآهن های زنبوری و نوع هاش می باشند که به نسبت کمتر از دو نوع قبلی استفاده دارند. این دو نوع تیرآهن کاربرد های متفاوت تری نیز دارند.

پر کاربرد ترین تیرآهن
پر کاربرد ترین تیرآهن

 

تعریف تیرآهن

تیرآهن‌ ها در سایز و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. سایز بر روی کاربرد تیرآهن تاثیر زیادی دارد که در این بخش به معرفی پر کاربرد ترین تیرآهن ها از لحاظ سایز های تیرآهن می پردازیم.

تیرآهن از طریق نورد گرم تولید می شود و به دو شکل اچ و آی در بازار موجود می باشد. تیرآهن ها از دو قسمت جان و بال تشکیل شده اند. به قسمت اصلی یا میانی تیرآهن، جان و به لبه‌ها یا کناره‌های آن، بال گفته می‌شود.

ضخامت و اندازه ی جان و بال تیرآهن با توجه به نوع تیرآهن متفاوت می باشد. در واقع همین متغیر بودن اندازه جان و بال است که تیرآهن را در دسته های جداگانه تقسیم می کند و کاربری های آن هارا از یکدیگر متمایز می کند.

از تیرآهن ها در بخش های مختلف مانند اسکلت ‌بندی ساختمان، ساخت سازه‌های صنعتی، ساخت پل ، ساخت سازه‌های فلزی و غیره استفاده می‌کنند.

یکی از اصلی ترین‌ اهداف به استفاده از تیرآهن، جلوگیری و ممانعت از فروپاشی و ریزش ساختمان می باشد. به طور معمول اگر سایز تیرآهن معلوم شود، می‌توان کاربری آن را نیز مشخص کرد. در ادامه این مبحث، به معرفی پر کاربرد ترین تیرآهن ها به همراه کاربرد آنها برای شما می پردازیم.

 

 

پر کاربرد ترین تیرآهن ها از نظر سایز

بیشتر کارخانجات تولید فولاد در کشور تیرآهن های خود را از سایز 8 تا 30 تولید می کنند که در این میان سایز های 14، 16 و 18 از پر کاربرد ترین تیرآهن ها از لحاظ سایز می باشند.

تیرآهن سایز 14

یکی از پر کاربرد ترین تیرآهن ها، تیرآهن سایز 14 می باشد. وزن هر متر مربع تیرآهن 14 حدود 12.5 تا 15 کیلوگرم و وزن هر شاخه تیرآهن 14 حدودا 150 تا 170 کیلو گرم می باشد. این اختلاف وزنی بسته به شرکت تولید کننده تیرآهن می باشد. بیشتر کارخانه‌ های تولید کننده تیرآهن در ایران ، تیرآهن 14سایز  را تولید کرده و وارد بازار می‌کنند. از تیرآهن 14 در ساخت خرپا، ستون، نعل و تیر استفاده می‌کنند.

یکی از پر کاربردترین تیرآهن‌ ها در بازارآهن ایران تیرآهن سایز 14 می باشد. تیرآهن سایز 14 جزو محصولات پرفروش بازار می باشد که مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن سایز ۱۲ دارد. و همچنین نسبت به سایز 16 کوچک تر و سبک تر بوده و در نتیجه از قیمت پایین تری برخوردار است. تیرآهن سایز 14 در جایی استفاده می‌ شود که فضای قرار گرفتن تیرآهن کوچک و محدود است و نمی شود تیرآهن سایز ۱۶ و بالاتر از آن را در آنجا قرار داد.

تیرآهن سایز 14
تیرآهن سایز 14

 

تیرآهن سایز 16

یکی دیگر از پر کاربرد ترین تیرآهن ها تیرآهن سایز 16 می باشد. این نوع تیرآهن در ساختمان ‌سازی و پرژه های عمرانی کاربرد بیشتری دارد و همچنین از آن در ساخت ستون، نعل، تیر پوشش‌های سقفی و نعل استفاده می شود. در تولید پل‌ های لانه زنبوری نیز این نوع تیرآهن کاربرد بسیاری دارد. وزن هر متر مربع تیرآهن 16 حدود15.5  تا 18 کیلوگرم و وزن هر شاخه تیرآهن 16 حدودا180 تا 200 کیلو گرم می باشد. این اختلاف وزنی بسته به شرکت تولید کننده تیرآهن می باشد.

تیرآهن سایز 16 هم مانند سایر تیرآهن‌ ها در انواع مختلف و بر اساس استانداردهای تعیین شده تولید و به بازار عرضه می‌ شود. تیرآهن سایز 16 یک تیرآهن سایز متوسط می باشد و در سازه‌های نیمه‌ سنگین و ساخت اسکلت سقف سازه‌های بزرگ، ساخت ستون، تیر و خرپا کاربرد دارد.

تیرآهن سایز 16
تیرآهن سایز 16

تیرآهن سایز 18

یکی دیگر از پر کاربرد ترین نوع تیرآهن ، تیرآهن سایز 18 می باشد که نسبت به دو نوع قبلی بزرگ تر و سنگین وزن تر و در نتیجه مقاوم تر می باشد. وزن هر متر مربع تیرآهن 18 حدود 18 تا 20 کیلوگرم و وزن هر شاخه تیرآهن 18 حدودا 220 تا 240 کیلو گرم می باشد. این اختلاف وزنی بسته به شرکت تولید کننده تیرآهن می باشد.

هرچقدر سازه در حال ساخت سنگین‌ تر باشد، به تیرآهن‌ هایی با استقامت بیشتر نیاز است تا امکان تحمل بار سازه در آن ها وجود داشته باشد. تیرآهن سایز 18 مرز بین تیرآهن متوسط و سنگین می باشد و جزو پر کاربرد ترین سایزهای تیرآهن موجود در بازار به حساب می آید. تیرآهن سایز 18 در سازه‌ های سبک برای قسمت‌های زیربنایی مورد استفاده قرار می گیرد و در سازه‌های سنگین در قسمت‌ هایی که بار کم ‌تری بر آن ها وارد است، استفاده می شوند. از تیرآهن سایز 18 در ساخت اسکلت و ستون سازه‌های سنگین و نیمه‌ سنگین استفاده می شود.

تیراهن سایز 18
تیراهن سایز 18

 

 

بیشترین مصرف پر کاربرد ترین تیرآهن ها در کجاست؟

از پر کاربرد ترین تیرآهن ها در ساخت اسکلت فلزی ساختمان‌ها استفاده می‌ کنند؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت یک ساختمان بدون تیرآهن معنایی ندارد چرا که تیرآهن فشار و بار سازه را به زمین وارد می کند. در واقع بیشترین موارد استفاده از پر کاربرد ترین تیرآهن ها در ساخت خرپا، تیر و ستون سازه های فلزی می باشد.

پر کاربرد ترین تیرآهن ها
پر کاربرد ترین تیرآهن ها

 

 

مزایای استفاده از پر کاربرد ترین تیرآهن ها

-امکان توسعه ی سازه

-امکان جوشکاری

-امکان اتصال راحت به یکدیگر

-نصب ساده با سرعت بالا

-امکان استفاده در سازه هایی با ارتفاع بالا

-اشغال فضای  کمتر

 

 

مشخصات فنی پر کاربرد ترین تیرآهن ها

تیرآهن ها به صورت معمول در شاخه‌ های ۱۲ متری تولید و به بازار عرضه می گردند. ارتفاع، عرض و ضخامت بال و ضخامت جان تیرآهن ها جزو مشخصات فنی و اصلی آن‌ها به حساب می آید و با توجه به سایز پر کاربرد ترین تیرآهن ها تغییر می‌کند. برای تعیین مشخصات فنی تیرآهن، باید ابتدا سایز و نوع آن مشخص باشد و سپس در جدول اطلاعات تیرآهن، می توانید اطلاعات مربوط به سایز و وزن تیرآهن را مشاهده کنید.

جدول سایز و وزن تیرآهن IPE
جدول سایز و وزن تیرآهن IPE

 

 

تولید کنندگان پر کاربرد ترین تیرآهن ها در ایران

-کارخانه ذوب آهن اصفهان

-کارخانه شاهین بناب

-کارخانه البرز ایرانیان فایکو

-کارخانه جهان فولاد غرب

-کارخانه فولاد اهواز

-کارخانه آریان فولاد

 

 

 

قیمت تیرآهن در خطیبی فولاد

قیمت تیرآهن وابسته به عوامل بسیاری است. قیمت تیرآهن با توجه به نوسانات دلارو ارز، میزان عرضه و تقاضا و بازار جهانی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار دهد.

اطلاع از قیمت تیرآهن می تواند به خریداران و فعالان در این عرصه کمک کند تا خرید خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

برای اطلاع از قیمت روز تیرآهن می توانید به سایت خطیبی فولاد مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از خرید با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

این نکته لازم به ذکر است که قیمت تیرآهن نسبت به سایز های دیگر تولید شده در این کارخانه مقداری بالاتر می باشد.

 

نحوه خرید تیرآهن از خطیبی فولاد

برای خرید تیرآهن از خطیبی فولاد دو راه پیش رو دارید.

 

تماس تلفنی با کارشناسان ما

شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان خطیبی فولاد تماس بگیرید و بعد از مشاوره و دریافت راهنمایی های مورد نیاز از کارشناسان ما، سفارش خود را ثبت کنید.

 

خرید آنلاین

شما می توانید با مراجعه به سایت خطیبی فولاد مقدار محصول مورد نظر خود را از صفحه خرید تیرآهن انتخاب کنید و بر روی عبارت خرید کلیک کنید و فرایند خرید آنلاین را دنبال کنید.

 

می توانید صفحه ی راهنمای فروش آنلاین را دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *